Czy L4 stało się lekarstwem także na pozamedyczne problemy? Czyste druki kosztują niewiele. Wypisane już tak. W pierwszym półroczu 2009 r. ZUS wydał ponad 3,2 mld zł na zasiłki chorobowe. To aż o miliard złotych więcej niż przed rokiem...

Premier Donald Tusk zlecił nadzwyczajną kontrolę przebywających na zwolnieniach lekarskich Polaków. ZUS zapowiedział nawet, że podczas kontroli zacznie przyglądać się zasadności wystawiania L4 przez lekarzy.

Portal rynekzdrowia.pl postanowił sprawdzić, czy zalecenie premiera Tuska odnośnie wzmożonych kontroli wydawanych zwolnień odczuli lekarze w przychodniach i poradniach. Zadzwoniliśmy do ponad dwudziestu losowo wybranych przychodni.

Odpowiedzi, jakie uzyskaliśmy, można podsumować: kontrole były, są, ale jakąś ich specjalną intensyfikację w ostatnim okresie trudno jest dostrzec.

W pierwszym półroczu ZUS wydał ponad 3,2 mld zł na zasiłki chorobowe. To aż o miliard złotych więcej niż przed rokiem. Zjawisko to jest niepokojące tym bardziej, że w drugim półroczu, ze względu na sezonowość wielu chorób, wydawanych przez lekarzy zwolnień jest zdecydowanie więcej. W kasie ZUS się nie przelewa, wzmożone kontrole mają więc zapobiec wyciekaniu z niej ogromnych pieniędzy, ze względu na coraz powszechniejsze „symulanctwo” Polaków, którzy znaleźli w ucieczkach „na chorobę” sposób na kryzys.

Sporadyczne przypadki
W Oddziale ZUS w Chorzowie, a podobnie jest w całej Polsce, realizują kontrole na bieżąco, z tym, że przy zwiększonej licznie zgłoszonych wniosków o wypłatę zasiłków, odpowiednio zwiększa się ich ilość. W piśmie, jakie otrzymaliśmy w sprawie intensyfikacji kontroli inspektorów ZUS czytamy ogólnikowe stwierdzenie: „na bieżąco czynione są starania, aby zwiększyć ilość przeprowadzanych kontroli przy jednoczesnym wzroście ich skuteczności”.

– W żaden sposób nie odczuliśmy wzmożonych kontroli ZUS dotyczących wydawania zwolnień lekarskich – mówi Robert Pieczka, dyrektor Przychodni Lekarskiej „Strzemięcin” NZOZ w Grudziądzu.

– Nic takiego, co mogłoby wskazywać na jakąś zmasowaną akcję kontroli zwolnień lekarskich nie zauważyłem. Jeden z naszych lekarzy jest zatrudniony w ZUS, ale on rutynowo dokonuje u nas czynności kontrolujących, których szczegółów nie znam i ich nie dochodzę – stwierdza Adam Pietras, kierownik przychodni Artmed w Zabrzu.

– Kontrole się czasem zdarzają. Są to jednak pojedyncze przypadki. Ostatnio nie ma kontroli jednak więcej niż zwykle – twierdzi Marta Szymczyk, pracownik administracyjny Przychodni Lekarskiej Al-Med NZOZ w Kołobrzegu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH