Specjalnie dla portalu rynekzdrowia.pl wybitna okulistka, b. dyrektorka (na pół etatu) katowickiego SP Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i b. kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki rozmawia o przyszłym kierownictwie tej kliniki.

 Uniwersytet rozpisał konkurs na kierownika kliniki. Będzie nim ktoś z czworga kandydatów. Kto? Co łączy wszystkich kandydatów? To, że są wychowankami prof. Ariadny Gierek-Łapińskiej.

Do 31 grudnia poznamy nowego kierownika kliniki okulistycznej. Do czasu rozstrzygnięcia konkursu obowiązki szefa kliniki pełni (od 28 kwietnia br.) prof. Joanna Lewin-Kowali, dziekan Wydziału Lekarskiego w Katowicach. Do walki o to stanowisko stanęły trzy kobiety i jeden mężczyzna:

• prof. Stanisława Gierek-Ciaciura,
• prof. Maria Formińska-Kapuścik,
• prof. Wanda Romaniuk,
• prof. Edward Wylęgała.

– Czuję się bardzo niezręcznie, gdy mam oceniać szansę kandydatów, bo wszyscy są moimi wychowankami. Przecież wszyscy u mnie albo się doktoryzowali, albo habilitowali. Powiem tak: wszyscy kandydaci są doskonałymi fachowcami – opiniuje prof. Ariadna Gierek-Łapińska.

Wśród pretendujących do obsady stanowiska kierownika kliniki jest jej córka prof. Stanisława Gierek-Ciaciura. Jak jednak zaznacza prof. Gierek-Łapińska od zawsze była bardzo ostrą matka, aby nigdy nie powiedziano, że córka osiągnięcia zawdzięcza jej.

– Córka do dziś ma mi za złe, że byłam dla niej aż tak wymagająca. Niemniej mam teraz satysfakcję z osiągnięć córki. Nepotyzm – to nie w moim stylu – wyjaśnia prof.Gierek-Łapińska, która przez dwie dekady kierowała katowicką okulistyką.

Prof. Stanisława Gierek-Ciaciura ma dziewięciu doktorantów, wygłoszonych ponad 500 referatów (w tym większość za granicą) i setki publikacji na swym koncie. Uznawana jest za jedną z prekursorek chirurgii refrakcyjnej w Polsce. Jak ocenia jej matka „jest bardzo zdolna operacyjnie”.

Prof. Maria Formińska-Kapuścik pełni obowiązki lekarza naczelnego Szpitala Klinicznego nr 5. Kilka dni temu otrzymała tytuł profesora (tzw. belwederskiego), dotychczas doczekała się trzech doktorantów. Od kwietnia 2006 roku kieruje Kliniką Okulistyki Dziecięcej Katedry Okulistyki ŚUM. Za swoją pracę i dokonania uhonorowana została odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia".

– Bardzo dobry kierownik kliniki! Odkąd pamiętam lubiła się szkolić i zgłębiać tajniki, między innymi, laseroterapii i terapii tkankowej – wyjawia nam prof. Gierek-Łapińska.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH