Samorząd województwa dolnośląskiego planuje połączenie kilku szpitali w Kotlinie Kłodzkiej, z których każdy należy do innego organu założycielskiego: Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy do resortu zdrowia, SPZOZ w Kłodzku do powiatu kłodzkiego, szpital w Bystrzycy Kłodzkiej do gminy, a Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Stroniu do województwa.
Podmiot, który powstanie na skutek konsolidacji, byłby prawdopodobnie spółką prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa, samorządu wojewódzkiego oraz powiatu kłodzkiego i, być może, gminy Bystrzyca Kłodzka.
W studium przygotowawczym projektu połączenia szpitali, opracowanym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, przyjęto założenie, że w pierwszym etapie powstanie spółka samorządowa działająca na bazie majątku szpitala w Stroniu oraz majątku SCM w Polanicy, przekazanego przez ministra zdrowia. Pozostałe lecznice miałyby dołączyć później.
Dlaczego warto łączyć
Pochodzący z Kłodzka wiceminister Jakub Szulc informował pod koniec ub. r., że wstępne rozmowy na temat spółki trwają. Jego zdaniem jest to rozwiązanie, które nie tylko pozwoli na oddłużenie SCM w Polanicy, które ma obecnie zobowiązania w wysokości około 30 mln zł, ale także na racjonalną organizację usług medycznych. Położy to np. kres dublowaniu się oddziałów i innych zakresów związanych z działalnością szpitali.
Samorząd województwa szacuje, że konsolidacja pozwoli na zmniejszenie liczby łóżek i zmianę ich profilu, dając przy tym redukcję kosztów o 30 proc. Zmiany w sposobie zarządzania po wprowadzeniu spółki oznaczają z kolei 25-30 proc. kosztów stałych mniej.
Konsolidacja z planem B
- Już niedługo będzie jasne, jak szybko uda się przystąpić do realizacji projektu - wyjaśnia Maria Jolanta Borzyszka, dyrektor Wydziału Restrukturyzacji Ochrony Zdrowia w Departamencie Polityki Zdrowotnej UMWD. - Czekamy na ostateczne decyzje dotyczące uruchomienia rządowego planu B, który daje szansę na środki na oddłużenie szpitali. Bardzo wiele od tego zależy.
Sejmik województwa dolnośląskiego już w czerwcu ub. r. podjął uchwałę o kierunkach rozwoju opieki stacjonarnej w regionie poprzez integrację lecznictwa zamkniętego. Spośród pięciu obszarów, na jakie podzielone zostało województwo, najtrudniejszy jest właśnie obszar powiatu kłodzkiego (180 tys. mieszkańców) i sąsiedniego powiatu ząbkowickiego (70 tys. mieszkańców). W obu powiatach działa kilkanaście szpitali, z których żaden nie oferuje kompleksowych usług medycznych. Wiele lecznic pracuje w starych budynkach, których modernizacja jest ekonomicznie nieracjonalna, a rezygnacja z niej powoduje z kolei, że świadczenie usług szpitalnych staje się niemożliwe. A do roku 2012, kiedy wejdą w życie standardy sanitarne i techniczne dla szpitali, już niedaleko.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »
- 13:40 Kopcińska: Dostępność plus ma zagwarantować osobom niepełnosprawnym godne życie
- 13:17 Komisarz unijny o znaczeniu szczepień
- 12:44 Premier Mateusz Morawiecki podpisał Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025
- 12:29 Zalewska: od 2019 roku pedagog lub psycholog w każdej szkole
- 11:59 Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim zostanie odbudowana
- 11:27 Bydgoszcz: pracująca w szpitalu salowa wpadła do szybu windy
- 11:18 Morawiecki: chcemy rok po roku poprawiać los osób niepełnosprawnych
- 10:39 Kuchciński o wsparciu osób niepełnosprawnych: to powinien być całościowy projekt rządowy
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 3 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 4 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 5 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 6 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 7 MZ o projekcie majowej listy: będą refundowane nowe terapie
- 8 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych