Człuchów: kto pokieruje tym szpitalem?

Powiat człuchowski chce pozyskać firmę, która w jego imieniu będzie prowadzić Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Człuchowie.

Zgodziła się na to Rada Powiatu i samorządowcy ze wszystkich gmin w powiecie.

– Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wyłonienie profesjonalnego operatora medycznego, który przejąłby w imieniu powiatu szpital i wszystkie usługi związane z jego działalnością – mówi Dziennikowi Bałtyckiemu starosta Aleksander Gappa.

Wyjaśnia, że wszystko miałoby się odbyć na podstawie wynegocjowanej umowy dzierżawy obiektów i sprzętu na określony czas, na określonych warunkach, z zapisem o konieczności wykonywania usług określonych w kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale także z gwarancją zatrudnienia obecnych pracowników.

Lecznica ma około 10 mln zł długu. Spłaca go systematycznie, ale z powodu zadłużenia nie jest w stanie własnymi siłami, nawet przy wsparciu powiatu, wyremontować budynku, zakupić nowego sprzętu i zatrudnić kolejnych specjalistów. Potrzebne są wielomilionowe inwestycje oraz gruntowna modernizacja i restrukturyzacja.

– Oczekiwania wobec potencjalnych inwestorów mamy duże, bo chcemy doposażyć i zmodernizować szpital do 2012 roku – przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl wicestarosta Marian Pastucha. – W tej chwili przeprowadziliśmy kilka rozmów sondujących z potencjalnymi inwestorami, ale z oficjalnym ogłoszeniem konkursu chyba nie zdążymy wystąpić w czerwcu. Kiedy nadejdą oferty, to przeanalizujemy je starannie również w zakresie kondycji finansowej podmiotów, które się zgłosiły.

Powiat jest zdecydowany powierzyć zewnętrznej firmie prowadzenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Człuchowie (w jego skład wchodzi szpital, pogotowie ratunkowe i przychodnia – przyp. rynekzdrowia.pl) nawet w sytuacji, gdyby budżet państwa spłacił jego zadłużenie.

Więcej: Dziennik Bałtycki

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH