Częstochowa: skarga w sprawie wydzierżawionego Szpitala w Blachowni odrzucona

Rada powiatu odrzuciła skargę NSZZ "Solidarności" na bezczynność starosty Częstochowy w sprawie wykonania wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok unieważniał uchwałę sprzed dwóch lat, która przyczyniła się do przekazania Szpitala Powiatowego im. R. Weigla w Blachowni w dzierżawę prywatnej firmie.

Rada powiatu zdecydowała się na wydzierżawienie szpitala prywatnej firmie pod koniec 2008 roku. Nastąpiło to w maju 2009 roku. Od początku przeciwko temu protestowała "Solidarność", obawiając się o losy pracowników szpitala i tłumacząc, że mieszkańcy nie będą mieli równego dostępu do publicznej opieki zdrowotnej.

Związek skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który oddalił skargę. W 2010 roku uchwałę rady powiatu za nieważną uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Jego wyrok jest prawomocny.

- Choć NSA unieważnił uchwałę, to nadal nic się w tej sprawie nie dzieje. Naszym zdaniem, starostwo utraciło kontrolę nad szpitalem w Blachowni. Dlatego chcemy, żeby samorząd doprowadził do realizacji wymaganego decyzją NSA stanu prawnego - powiedział przewodniczący częstochowskiej "Solidarności" Mirosław Kowalik.

We wtorek (30 sierpnia) w trakcie sesji rady powiatu, radni odrzucili jednak skargę "S" na bezczynność starosty częstochowskiego w sprawie wykonania wyroku NSA unieważniającego uchwałę sprzed dwóch lat, która doprowadziła do likwidacji szpitala w Blachowni i przekazania go w ręce przedsiębiorcy. Skargę uznali za nieuzasadnioną.

Wicestarosta powiatu częstochowskiego Janusz Krakowian powiedział, że otrzymali pismo od przedsiębiorcy. - Wzywa nas do przejęcia szpitala, a my wyrażamy na to zgodę, co nie ma związku ze skargą "Solidarności", bo nikt nikogo nie może do tego zmusić, istnieje po prostu taka możliwość zgodnie z podpisaną przed laty umową - powiedział Krakowian.

Wyjaśnił, że "szpital nie jest zagrożony likwidacją". - Trwają rozmowy z innymi chętnymi kontrahentami, jednocześnie podejmujemy działania związane z rejestracją spółki samorządowej. Musimy się śpieszyć, ponieważ jesienią rozpocznie się okres kontraktowania i chcielibyśmy, aby nowy podmiot wystąpił o kontrakt sam dla siebie - dodał wicestarosta.

Dzierżawca szpitala Cezary Skrzypczyński powiedział, że zainwestował w placówkę ponad 4 mln zł i co miesiąc płaci 80 tys. zł czynszu, a w momencie kiedy startował do przetargu, kontrakt był wyższy o 200 tys. zł miesięcznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH