Częstochowa: popracują nad skróceniem pobytu pacjenta w szpitalu

Połączenie oddziałów okulistycznych dwóch częstochowski lecznic - Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego ma przynieść zmiany organizacyjne, które pozwolą skrócić czasu pobytu pacjenta w szpitalu i lepiej wykorzystać łóżka.

Od kilku miesięcy dwa wspomniane szpitale zostały połączone w jeden o nazwie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie. Konsolidacje oddziałów są pierwszymi posunięciami dyrekcji, które mają przynieść bardziej racjonalne wykorzystanie bazy.

Pierwszym połączonym oddziałem dotychczas funkjonującym w obu szpitalach ma być okulistyka. Z dwóch trzydziestołóżkowych oddziałów – WSS oraz byłego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego – ma powstać 40-łóżkowy oddział. Czy może liczyć na kontrakt uwzględniający 60 łóżek i dziesięciu lekarzy? – pyta Gazeta Wyborcza.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Magdalena Sikora, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, zapewnia, że planując połączenie oddziałów okulistycznych nie zakładano ograniczeń w zatrudnieniu lekarzy lub pielęgniarek.

–  W jednym szpitalu, mieszczącym się w dwóch budynkach oddalonych od siebie o 2,5 km, funkcjonują dwa oddziały okulistyki. Połączenie ma na celu oczywiste oszczędności, ale głównie poprawę organizacji udzielania świadczeń i poprawę ich dostępności np. zgromadzenie lepszego sprzętu i aparatury w jednym miejscu – mówi Sikora.

Przyznaje, że zmniejszy się liczba łóżek, ale, jak podkreśla, ich wykorzystanie obecnie nie jest dostateczne.

– Musimy ponadto skrócić czas pobytu pacjenta w oddziale, obecnie jest on najdłuższy na Śląsku – podkreśla rzecznik częstochowskiej lecznicy.

Marcin Pakulski, wicedyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w wypowiedzi dla Gazety podkreśla, że nie stracą też pacjenci, gdyż kontrakty placówek zostały połączone, a przy podpisywaniu kolejnych kontraktów liczyć będzie się nie ilość łóżek na oddziale, ale liczba i rodzaj wykonywanych procedur.

Stąd tak ważne jest skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu. W opinii dyrektora Pakulskiego, na oddział szpitalny pacjent powinnien trafiać z ustabilizowanym ciśnieniem i poziomem cukru we krwi – gotowy do zabiegu. Jego zdaniem warto również popracować nad organizacją pracy SOR, gdyż można tam wykonać wiele zabiegów, zamiast przyjmować pacjenta na oddziale okulistycznym.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH