Częstochowa: po wyroku NSA - jest spółka, ma być znów publiczny szpital?

Wicewojewoda śląski chce, by władze powiatu w ciągu miesiąca zaproponowały nowe rozwiązania dla szpitala w Blachowni koło Częstochowy. Dwa lata temu radni postanowili o likwidacji SPZOZ Szpital im. R. Weigla w Blachowni, a personel i lecznicę przejęła prywatna firma. Naczelny Sąd Administracyjny w październiku ub. r. tę decyzję unieważnił.

Placówka działa obecnie jako podmiot niepubliczny; została wydzierżawiona na 30 lat prywatnej firmie, która zawiera umowy na świadczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci mają cały czas zapewniony dostęp do usług medycznych.

W poniedziałek (31 sierpnia) w Katowicach w sprawie losów szpitala w Blachowni, po prawomocnym wyroku NSA, odbyło się spotkanie władz powiatu częstochowskiego i związkowców z udziałem wicewojewody śląskiego Stanisława Dąbrowy.

Wicestarosta częstochowski Janusz Krakowian poinformował o powodach podważenia decyzji rady powiatu – w ustawie o samorządzie powiatowym zapisano, że powiat dla realizacji swoich zadań tworzy jednostki organizacyjne i podpisuje umowy z innymi podmiotami. – Nie zaznaczono tam, że z niepublicznymi, sąd więc uznał, że z takimi nie wolno. To absurd – uważa wicestarosta.

Jak mówił, choć wyrok jest prawomocny, starostwo chce go podważyć na podstawie niezgodności z prawem unijnym, na co ma 2 lata. – Zrobimy to, bo to jest nie tylko zgodne z prawem unijnym, ale z prawem polskim. To jest dyskryminacja – powiedział wicestarosta.

Powiat, likwidując szpital, spłacił jego długi w wysokości blisko 6 mln zł. Nadal spłaca raty kredytu zaciągniętego na ten cel.

Przeciwko przekształceniu szpitala od początku protestowała Solidarność, obawiając się o los pracowników. Zgodnie z umową, firma przez 3 lata płaci niższy czynsz, nie może jednak zwalniać pracowników. Dzierżawca zobowiązał się też do inwestowania w placówkę. "S" skierowała sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ten skargę oddalił. Związek złożył kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał uchwałę rady powiatu za nieważną. Wyrok jest prawomocny.

– Oczekujemy od pana starosty, aby określił datę, kiedy szpital stanie się ponownie jednostką publiczną. Stanowisko NSA jest jasne – szpital w taki sposób nie mógł być przekształcony – powiedział przewodniczący zarządu regionu częstochowskiego "S" Mirosław Kowalik. – Droga "pójścia w zaparte", jaką idzie zarząd powiatu, to droga donikąd. Musi przedstawić jakieś rozwiązania – ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH