Częstochowa: kierownicy oddziałów zastąpią ordynatorów. To będzie tylko zmiana nazwy?

Rada Społeczna Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie wyraziła zgodę na pomysł dyrekcji tej placówki, by ordynatorów oddziałów zastąpili kierownicy. Argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem ma być dostosowanie struktury organizacyjnej do wymogów ustawy o działalności leczniczej i ewentualnego przekształcenia lecznicy w spółkę.

W przypadku częstochowskiego szpitala nie nastąpi to pewnie szybko, bo lecznica ma spore długi. Jednak organ założycielski - Śląski Urząd Marszałkowski - choć nie ingeruje w bieżące zarządzanie, nie ma nic przeciwko reorganizacji; przewodniczącym Rady Społecznej szpitala jest Marek Piekarski, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Na czym mają polegać zmiany?

Żeby powołać ordynatora, trzeba wpierw zwołać specjalną, niezależną komisję złożoną m.in. z kilku lekarzy, pielęgniarki, konsultanta wojewódzkiego. Ocenia ona dorobek kandydata. Jednak już samo zwołanie tego gremium - w związku z licznymi obowiązkami zawodowymi jego członków - nie jest łatwe.

- Bezpośrednim powodem zaproponowanej zmiany są konkursy na ordynatorów, które trwają pół roku lub nawet dłużej. Dochodzi do sytuacji, kiedy przez wiele miesięcy nie ma ordynatora, jest tylko osoba pełniąca jego obowiązki - wyjaśnia nam Małgorzata Sikora, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

Tłumaczy też, że ustawa o działalności leczniczej zobowiązuje szpitale do wprowadzenia regulaminów organizacyjnych, co umożliwia dokonanie zmian w strukturze placówki i dostosowanie jej funkcjonowania do zmienionych warunków poprzez bardziej wydolne zarządzanie.

- W sytuacji, gdy cała odpowiedzialność za zarządzanie szpitalem spoczywa na dyrektorze, musi on mieć większy wpływ na wybór szefa oddziału niż jeden głos na osiem w komisji konkursowej - przekonuje w Gazecie Wyborczej dyrektor częstochowskiego szpitala Kazimierz Pankiewicz.

Zauważa również, że część dyrektorów szpitali w województwie śląskim nosi się z zamiarem dokonania podobnej zmiany i dodaje, że tak naprawdę zmieni się tylko nazwa funkcji (kierownik zamiast) ordynatora - i tryb powoływania.

Tryb powoływania kierowników

nie został do końca sprecyzowany. Rada Społeczna ustaliła, że dyrektor ma przedstawić konkretne procedury. - Po zgłoszeniu się kandydatów i zapoznaniu się z aplikacjami, dyrektor skonsultuje się z komisją - wyjaśnia założenia koncepcji rzecznik szpitala.

Sikora zaznacza, że dyrektor chce, aby obowiązywały podobne wymogi, jak przy wyborze ordynatora, czyli że kierownikiem oddziału może zostać jedynie specjalista z drugim stopniem specjalizacji. - Chodzi o to, żeby zatrudniać najlepszą kadrę z całego kraju i podciągnąć oddział na wyższy poziom.

- Od kiedy weszła w życie ustawa o działalności leczniczej, organy założycielskie dążą do zmian, które dostosują struktury organizacyjne szpitali do przekształcenia w spółkę. Mamy sygnały z kilku szpitali, że ten proces już trwa - komentuje Katarzyna Strzałkowska, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl podkreśla, że z punku widzenia środowiska lekarskiego ważne jest zachowanie procedury konkursowej, żeby można było wyłonić najbardziej kompetentną osobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH