W marcu marszałek województwa śląskiego zapowiadał, że dojdzie do połączenia dwóch częstochowskich szpitali: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Tysiącleciu. Obecnie trwają konsultacje ze związkami zawodowymi i zbierane są opinie rad społecznych obu szpitali.

Zdaniem Janusza Adamkiewicza, dyrektora z Tysiąclecia, połączenie szpitali ma swoje plusy. Jako przykład podaje okulistykę.

- Ta z Parkitki, i nasza wykorzystują nieco ponad połowę swoich łóżek. Gdyby połączyć oba oddziały, ich wykorzystanie byłoby całkowite. Na podobnej zasadzie ma sens łączenie oddziałów funkcjonujących obecnie i tu, i tu, choćby pediatrii czy ginekologii - mówi wypowiadając się dla Gazety Wyborczej

Według opinii Adamkiewicza dobrym założenie połączenia byłoby to, żeby Parkitka była placówką typowo zabiegową, na pierwszej linii, w ostrych przypadkach, a Tysiąclecie - zajęło się leczeniem zachowawczym.

- Oczywiście i u nas byłyby zabiegi, bo przecież mamy znakomite położnictwo z ginekologią, uznane za czwarte w rankingu najlepszych w całym województwie. Ale to u nas mogłaby się znaleźć reumatologia, moglibyśmy się skoncentrować na rehabilitacji Zostałby też oddział wewnętrzny (bo powinien być), ale gdyby Parkitka brała do siebie te najpilniejsze przypadki, u nas mogłaby działać interna o profilu hematologicznym czy gastrologicznym. Miejsce dla nich będzie, gdy połączą się wspomniane wcześniej oddziały jednoimienne - twierdzi Adamkiewicz.

Pacjenci reumatologii z Parkitki boją się, że Tysiąclecie nie jest budynkiem przyjaznym dla ludzi poruszających się z trudem. Skarżyli się np. na windę z trudno otwierającymi się drzwiami. Ten problem ma jednak już wkrótce zostać rozwiązany. Szpital otrzymał bowiem na założenie nowoczesnych wind pieniądze od marszałka. Windy mają być w sumie trzy. Jedna osobowa i dwie towarowe.

W tej chwili szpital ma jednak ważniejsze zadania przed sobą - pisze Gazeta Wyborcza. Otrzymał promesę i pieniądze od marszałka - 2,200 mln zł - na remont dawnego oddziału urologicznego, który trzeba go przystosować do ministerialnych wymogów. Trzeba także dokonać zakupu sprzętu na jego wyposażenie. Remonty potrwają około pół roku a otwarcie oddziału planowane jest 1 stycznia 2010 roku.

Są też pieniądze dla nowy oddział, jakiego dotąd nie było w Częstochowie - dla chorych przewlekle wentylowanych dorosłych i dzieci. Przeznaczono 600 tys. zł na wykonanie projektu i rozpoczęcie inwestycji, która ma zostać dokończona w przyszłym roku.

Łączenie obu szpitali będzie wymagało kolejnych nakładów finansowych. Czy znajdą się na to pieniądze? Na dzień dzisiejszy Wojewódzki Szpital Zespolony w Częstochowie ma 8 mln zł wymagalnych długu oraz 22 mln zł długu niewymagalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH