Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny i Wojewódzki Szpital Zespolony im. Witolda Orłowskiego w Częstochowie przygotowują się do konsolidacji niektórych oddziałów.

Rozpocznie ją okulistyka. Po niej będą się łączyć następne oddziały. Oba szpitale należą do marszałka. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ocenia, że konsolidacja pozwoli lecznicom wyjść z zadłużenia (łącznie 88 mln zł) i obniżyć koszty (łącznie o 185 mln zł rocznie). Obie placówki zadłużają się w tempie 2 mln zł miesięcznie.

Kontrakty szpitali zostaną połączone. Lekarze nie będą zwalniani, podobnie jak pielęgniarki, których i tak jest za mało. Oszczędności ma natomiast przynieść redukacja administracji szpitali o niemal jedną trzecią. 50 etatów mniej da oszczędność około 1,5 mln zł rocznie.

Optymistyczny scenariusz zakłada łączenie bliźniaczych oddziałów dopiero pod koniec 2011. Jak podaje Gazeta Wyborcza oddziały wewnętrzne pozostaną i na Parkitce (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny) i na Tysiącleciu (Wojewódzki Szpital Zespolony): pierwszy zostanie bez zmian, drugi ma być powiększony. Ginekologia znajdzie się na Tysiącleciu w postaci ogromnego oddziału na ponad 100 łóżek. Za nią pójdzie oddział noworodków. Zostanie jedna chirurgia ogólna – na Parkitce, za to rozrośnie się z 40 do 70 łóżek. Zlikwidowana zostanie na Tysiącleciu nefrologia. To samo dotyczy okulistyki – też będzie jedna na Parkitce i pediatrii – gdzie planuje się po połączeniu 52 łóżka, oraz otolaryngologii (ma mieć 21 łóżek).

Bez zmian na Parkitce zostają: chirurgia dziecięca (ma się powiększyć) i onkologiczna, oddziały chorób płuc, intensywnego nadzoru kardiologicznego, patologii noworodków i rehabilitacji, OIOM dziecięcy, kardiologia, neurochirurgia (ma mieć 32 łóżka), onkologia z pododdziałem dziennym (też ma zostać powiększona), ortopedia i chirurgia urazowa (tu dojdzie dziewięć łóżek) i szpitalny oddział ratunkowy.

Bez zmian w obu placówkach pozostaną stacje dializ. Zostaną też oba pododdziały udarowe. Na Tysiącleciu pozostanie opieka paliatywna. Nie zmieni siedziby oddział zakaźny, ale będzie mniejszy i zajmie się leczeniem chorób wątroby. Nie przewiduje się przeprowadzki psychiatrii (ma mieć pięć łóżek więcej) i psychiatrycznego oddziału dziennego.

Zupełna nowość to hematologia, której oddział ma powstać na Parkitce. Urząd marszałkowski chciałby także mieć w Częstochowie oddziały i sprzęt, jakich w województwie brakuje. Wspomina o psychogeriatrii zajmującej się zaburzeniami psychicznymi wieku podeszłego i komorze hiperbarycznej, którą w województwie ma tylko siemianowicka oparzeniówka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH