Radni zadecydowali o połączeniu dwóch częstochowskich wielospecjalistycznych szpitali: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Orłowskiego w Częstochowie.

– Uporządkowanie struktury i faktyczne przemieszczenie oddziałów pozwoli na wyłonienie szpitala wiodącego, wysokospecjalistycznego, z tzw. łóżkami ostrymi – powiedziała portalowi rynek zdrowia.pl Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. – Pozwoli to także na zmniejszenie kosztów wynikających z dostosowań pomieszczeń i urządzeń szpitali do wymogów, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.

Aleksandra Marzyńska wyjaśnia, że w ubiegłym roku Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, opracował program restrukturyzacji dla Częstochowy, z którego wynika, że bez zmiany obecnej struktury łóżkowej, przynajmniej jeden z tych szpitali ( najbardziej zadłużonych w regionie) nie przetrwa.

Przygotowano więc plan połączenia placówek, który przewiduje odzyskanie płynności poprzez, m.in.:
• konsolidację zadłużenia,
• łączenie zamówień publicznych,
• zmniejszenie kosztów poprzez wprowadzenie wspólnej kuchni, apteki, centralnej sterylizatorni, magazynów, pralni,
• a także optymalne wykorzystanie specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej.

– Z ogólnopolskich doświadczeń wynika, że oszczędności na połączonej administracji i usprawnieniu zarządzania, to ok. 10 proc. kosztów funkcjonowania szpitali – twierdzi Marzyńska. – Przy 185 mln zł rocznych kosztów, zaoszczędzone środki, czyli 18,5 mln. zł, pozwoliłyby odzyskać połączonej placówce płynność finansową.

Nowa placówka będzie miała charakter wielospecjalistyczny. Nad jej strukturą organizacyjną pracuje powołany w tym celu specjalny zespół.

Powstanie nowych oddziałów i poradni uzależnione będzie od potrzeb i możliwości płatnika, czyli NFZ. Wiadomo jednak, że powstanie oddział dla przewlekle wentylowanych, zostanie poszerzony oddział chirurgicznych, przeniesiony oddział okulistyczny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH