Radni zadecydowali o połączeniu dwóch częstochowskich wielospecjalistycznych szpitali: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Orłowskiego w Częstochowie.

– Uporządkowanie struktury i faktyczne przemieszczenie oddziałów pozwoli na wyłonienie szpitala wiodącego, wysokospecjalistycznego, z tzw. łóżkami ostrymi – powiedziała portalowi rynek zdrowia.pl Aleksandra Marzyńska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. – Pozwoli to także na zmniejszenie kosztów wynikających z dostosowań pomieszczeń i urządzeń szpitali do wymogów, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.

Aleksandra Marzyńska wyjaśnia, że w ubiegłym roku Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, opracował program restrukturyzacji dla Częstochowy, z którego wynika, że bez zmiany obecnej struktury łóżkowej, przynajmniej jeden z tych szpitali ( najbardziej zadłużonych w regionie) nie przetrwa.

Przygotowano więc plan połączenia placówek, który przewiduje odzyskanie płynności poprzez, m.in.:
• konsolidację zadłużenia,
• łączenie zamówień publicznych,
• zmniejszenie kosztów poprzez wprowadzenie wspólnej kuchni, apteki, centralnej sterylizatorni, magazynów, pralni,
• a także optymalne wykorzystanie specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej.

– Z ogólnopolskich doświadczeń wynika, że oszczędności na połączonej administracji i usprawnieniu zarządzania, to ok. 10 proc. kosztów funkcjonowania szpitali – twierdzi Marzyńska. – Przy 185 mln zł rocznych kosztów, zaoszczędzone środki, czyli 18,5 mln. zł, pozwoliłyby odzyskać połączonej placówce płynność finansową.

Nowa placówka będzie miała charakter wielospecjalistyczny. Nad jej strukturą organizacyjną pracuje powołany w tym celu specjalny zespół.

Powstanie nowych oddziałów i poradni uzależnione będzie od potrzeb i możliwości płatnika, czyli NFZ. Wiadomo jednak, że powstanie oddział dla przewlekle wentylowanych, zostanie poszerzony oddział chirurgicznych, przeniesiony oddział okulistyczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH