Częstochowa: NFZ obniża kontrakty przychodniom specjalistycznym Śląskim przychodniom specjalistycznym płatnik zaoferuje w 2010 r. mniej środków

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ obcina punkty na opiekę specjalistyczną. Rozesłał już w tej sprawie stosowne pisma do częstochowskich przychodni.

Z porównania stawek wynika, że punktów na lekarzy specjalistów ambulatoria dostają w 2010 r. mniej o 10 do 20 proc. niż w br. i o jedną trzecią mniej na stomatologów. Jeśli liczba punktów pozostaje ta sama, to zaniżona jest ich wycena.

Dyrektorzy przychodni obawiają się, że trzeba będzie np. zamknąć gabinety dentystyczne w szkołach, zwalniać lekarzy i przede wszystkim wydłużyć kolejki do specjalistów.

Tymczasem we wspomnianym piśmie dyrektor ŚOW NFZ uprzedza, że w przypadku braku akceptacji zaproponowanego planu rzeczowo-finansowego, kontrakt ulegnie rozwiązaniu z dniem 28 lutego 2010 roku. Przychodnie specjalistyczne mają zatem czas do poniedziałku na podpisanie i przesłanie do Katowic oświadczeń, że godzą się na proponowane stawki.

Marcin Pakulski, wicedyrektor ds. lecznictwa ŚOW NFZ wyjaśnia, że zmiany w kontraktach dla specjalistyki ambulatoryjnej są skutkiem mniejszych środków w budżecie funduszu na 2010 rok.  Zapewnia przy tym, że wybrano rozwiązanie najlepsze z możliwych, aczkolwiek przyznaje, że żadne z rozwiązań dobre nie jest.

Zmiany dotyczyć mają także innych województw, a szczególnie tych, dla których nowe zasady podziału środków pomiędzy regiony są mniej korzystne niż dotychczas. W biurze rzecznika Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ słyszymy, że kontraktowanie usług na przyszły rok jeszcze się nie rozpoczęło. Na stronie MOW NFZ wisi jednak komunikat ze stanowiskiem rady Mazowieckiego Oddziału NFZ  w sprawie niekorzystnych dla Mazowsza zasad finansowania świadczeń zdrowotnych w roku 2010, w związku z uchwaloną przez Sejm ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

– Rada Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dużym niepokojem przyjęła informacje na temat wstępnego planu zakupu świadczeń zdrowotnych na rok 2010 dla Mazowsza – czytamy w komunikacie. Zmiana zasad podziału środków na pokrycie kosztów finansowania przez oddziały wojewódzkie Funduszu świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych spowoduje dla Mazowieckiego OW NFZ spadek udziału w nakładach na świadczenia zdrowotne w roku 2010 z 15,825959 % (liczone wg obecnych zasad) do 13,949559 % (liczone wg zmienionych zasad). Spadek udziału wynosi 1,8764 % i jest najwyższy spośród 5 oddziałów, w których zmniejszy się finansowanie świadczeń.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH