Częstochowa: 140 lekarzy ze szpitala nadal na wypowiedzeniach, ale "widoczne są pierwsze efekty"

140 lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie cofnie wypowiedzenia pod dwoma warunkami, jednym z nich jest odwołanie wicedyrektora ds. lecznictwa. W czwartek, 17 października, spotkali się z dyrekcją szpitala - poinformował dr Grzegorz Zieliński.

O złożeniu wypowiedzeń lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP informowali kilkanaście dni temu. Argumentowali wówczas, że ma to związek ze stanem sprzętu, który nie jest serwisowany i przeglądany, wskazywali również na problemy z zaopatrzeniem w leki.

W czwartek w szpitalu odbyło się spotkanie komitetu przedstawicieli lekarzy z dyrekcją szpitala.

Dr Grzegorz Zieliński poinformował PAP, że lekarze nadal domagają się dymisji wicedyrektorów ds. lecznictwa i ds. ekonomicznych, ponieważ to oni - ich zdaniem - są odpowiedzialni za problemy z lekami i sprzętem oraz za "atmosferę w pracy".

- Stan sprzętu i dostępność leków są to dwie najważniejsze sprawy, które decydują o kondycji szpitala - powiedział Zieliński. Dodał, że "warunkiem odstąpienia od wypowiedzeń" jest realizacja dwóch pierwszych punktów, czyli odwołanie wskazanych wicedyrektorów.

Zdaniem dyrektora szpitala Jarosława Madowicza głównym problemem były "zaburzenia organizacyjne" między kierownictwem oddziałów szpitala i apteką, a nie dobór leków.

- Dzisiaj (czwartek, 17 października - red.) uzgodniono, że zostanie opracowany koszyk leków, czyli grupa leków, która bezwzględnie musi być w dyspozycji oddziałów - powiedział PAP Madowicz. Zaznaczył jednak, że częstochowski szpital na zabezpieczenie leków wydaje średnio 27 mln zł rocznie, czyli najwięcej ze wszystkich szpitali podległych marszałkowi województwa.

Dyrektor Madowicz podkreślił również, że na wyłonienie nowego dyrektora ds. lecznictwa nie ma wpływu, ponieważ może on zostać wybrany wyłącznie w drodze konkursu. Poinformował, że z jego informacji wynika, że konkurs na to stanowisko ma zostać ogłoszony jeszcze w październiku, a procedura przygotowania konkursu rozpoczęła się w lipcu, dlatego - jego zdaniem - "nieuzasadnione było składanie wypowiedzeń przez lekarzy" z tej przyczyny.

Zapytany o sytuację drugiego z wicedyrektorów, którego odwołania domagają się lekarze, poinformował, że "na tę chwilę nie podejmuje decyzji co do odwołania" wicedyrektora ds. ekonomicznych.

Obie strony podkreślają, że czwartkowe rozmowy przebiegły spokojnie. Zdaniem Zielińskiego "widoczne są pierwsze efekty protestu". Wyjaśnił, że chodzi m.in. o "częściowe porozumienie w kwestii leków" oraz rozpoczynające się przeglądy urządzeń. Dodał, że przeglądane będą m.in. inkubatory dla wcześniaków i noworodków.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH