Czechy: wzrost opłat za pobyt w szpitalu

Czeska Izba Poselska zgodziła się na podwyżkę opłat za pobyt pacjenta w szpitalu: z 60 do 100 koron (z 10 do 16 zł) za dzień pobytu. Pozwoliła też resortowi zdrowia na określenie podstawowego i niestandardowego pakietu opieki szpitalnej.

Debata nad projektem zmian trwała w Izbie Poselskiej, niższej izbie czeskiego parlamentu, ponad sześć godzin. Opozycja - socjaldemokraci i komuniści - próbowali zablokować nowelizację ustawy o publicznej opiece zdrowotnej i ostro krytykowali proponowany w nowych przepisach podział na "standardowy" i "nadzwyczajny" pobyt w szpitalu.

Lewica podjęła też trzykrotnie próbę zablokowania głosowania. Rządząca centroprawicowa koalicja zarzuciła jej obstrukcję obrad.

- Nie mogę zrozumieć, że ta niestandardowa opieka będzie włączona w proces leczenia. Że ten, kto może płacić, dostanie lepszą opiekę, niż ten, kto zapłacić nie może - podkreślał z mównicy jeden z posłów Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) Ivan Ohlidal. Inni zwracali uwagę, że pacjent niekoniecznie może zdawać sobie sprawę z tego, jaki rodzaj opieki jest dla niego wskazany.

Minister zdrowia Leosz Heger tłumaczył, że za opiekę ponadstandardową należy uznać np. to, co przyniesie pacjentowi wyższy komfort, czy też świadczenia o jednakowej wartości medycznej, ale wyższym koszcie - jak np. zastąpienie zwykłych okularów szkłami kontaktowymi.

Obecnie Czesi w ramach tzw. opłaty regulacyjnej płacą za dzień pobytu w szpitalu 60 koron (10 zł), a na przykład za wizytę u lekarza - 30 koron (5 zł). Zgodnie z czeską ustawą o opiece społecznej z kosztów zwolnione są osoby, u których suma opłat za leczenie przekroczy w ciągu roku 5 tys. koron (około 800 zł) lub też 2500 koron (ok. 400 zł) w przypadku dzieci i emerytów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH