Czechy: tam już wprowadzono współpłacenie w ochronie zdrowia Współpłacenie może dać dodatkowy finansowy zastrzyk publicznej ochronie zdrowia.

W Republice Czeskiej pacjenci, poza składkami zdrowotnymi, uiszczają opłaty przy każdej wizycie u lekarza bądź pobycie w szpitalu czy sanatorium.

Karel Pustelnik, były wiceminister zdrowia Republiki Czeskiej twierdzi, że w Czechach system opieki zdrowotnej gwarantuje równy dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli, przy ich minimalnym udziale finansowym.

System jaki przyjęto jest oparty na ubezpieczalniach zdrowotnych, funkcjonujących na zasadzie funduszy publicznych i kontrolowanych przez zarządy i rady nadzorcze, w których zasiadają przedstawiciele rządu, pracodawców i ubezpieczonych.

Dziewięciu ubezpieczycieli
Obecnie – jak podaje Karel Pustelnik – działa w Czechach 9 ubezpieczalni zdrowotnych, obsługujących ponad 6,4 mln ubezpieczonych.

By móc uzyskać status ubezpieczalni zdrowotnej, trzeba otrzymać pozwolenie ministerstwa zdrowia. Podmiotem ubiegającym się o pozwolenie na świadczenie usług ubezpieczenia zdrowotnego może być osoba prawna z siedzibą na terenie Republiki Czeskiej, która nie jest placówką opieki zdrowotnej ani podmiotem ją powołującym, właścicielem ani współwłaścicielem placówki opieki zdrowotnej.

Ponadto, kandydat na ubezpieczyciela musi, m.in. zobowiązać się do pozyskania w ciągu roku min. 100 tys. ubezpieczonych i wpłacić kaucję w wysokości 1 mln koron czeskich na specjalne konto w banku krajowym.

Niedozwolone są fuzje ubezpieczycieli. Ubezpieczalnie mogą łączyć się jedynie w przypadku, gdy są niestabilne finansowo, lub gdy w ciągu pierwszego roku działalności nie udało im się pozyskać 50 tys. ubezpieczonych.

Łącznie Republika Czeska wydaje na opiekę zdrowotną około 8 mld euro czyli prawie 7 proc. PKB. Stare państwa unijne wydają przeciętnie 8-9 proc. PKB. W strukturze kosztów najpoważniejsza pozycję stanowi leczenie szpitalne, pochłaniające ponad 1/3 środków.

Tyle płacą na zdrowie
Fundusze zdrowotne w Czechach pochodzą ze składek zdrowotnych oraz tzw. opłat regulacyjnych. Składka zdrowotna nie może przekroczyć 9 proc. brutto liczonych od sumy 48-krotności średniej płacy krajowej.

Pracownicy opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9 proc. wynagrodzenia brutto, maksymalnie do wysokości, obliczanej od 48–krotności przeciętnego zarobku.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH