Czechy: jest porozumienie z resortem zdrowia - koniec protestu lekarzy

Czescy lekarze zapowiedzieli w środę (16 lutego) wieczorem koniec protestu, w którym grozili masowymi odejściami z publicznej ochrony zdrowia.

Około 2/3 członków walnego zgromadzenia Lekarskiego Klubu Zawodowego-Związku Lekarzy Czeskich (LOK-SCzL) poparło podpisane w poniedziałek (14 lutego) przez ministra zdrowia Leosza Hegera memorandum z propozycją porozumienia i wyraziło chęć wycofania złożonych na początku roku wypowiedzeń umów o pracę.

Heger w memorandum zaoferował lekarzom podwyżki o 5-8 tys. koron (ok. 800-1200 zł), a zatem nieco mniejsze, niż oczekiwali. Dwa miliardy koron uzyskał na ten cel od zakładów ubezpieczeń zdrowotnych. 

Minister zobowiązał się też, że pensje lekarskie osiągną w 2013 roku poziom, jakiego żądali protestujący i zapowiedział liczne zmiany w publicznej ochronie zdrowia. 

– Lekarski Klub Zawodowy akceptuje poniedziałkową ofertę władz Republiki Czeskiej. Z rezultatów głosowania, które ogłosiliśmy, wynika jasno, że doszło do konsensusu – oświadczył przewodniczący LOK-SCzL Martin Engel. Według niego związkowcy są gotowi do natychmiastowego podpisania porozumienia z resortem zdrowia i wycofania wypowiedzeń w ciągu trzech dni po jego zawarciu. 

Ugoda z ministerstwem zakończy kryzys, grożący już od marca paraliżem publicznej ochrony zdrowia w Czechach. Część szpitali ograniczyła w lutym pracę, ponieważ wielu składających wypowiedzenia lekarzy skorzystało w tym miesiącu z urlopu wypoczynkowego. Od marca planowano też likwidację niektórych placówek. 

W ramach akcji „Dziękujemy, odchodzimy” wypowiedzenia złożyło około 3800 lekarzy. Protestujący domagali się wzrostu płac do co najmniej 1,5-krotnej wartości średniej pensji krajowej, zniesienia przestarzałego systemu szkoleń podyplomowych i lepszych warunków pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH