Czasem wirtualne kolejki, często rzeczywiste problemy

Na papierze w kolejce do wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego czeka się średnio w kraju 1323 dni. Rzeczywisty czas oczekiwania to 340 dni.

Jak od dawna sugeruje a ostatnio i udowadnia NFZ, liczba oczekujących w kolejkach do specjalistów i na wysokospecjalistyczne zabiegi jest znacznie zawyżona. - Polski pacjent jest bardzo zapobiegliwy. Zapisuje się do kilku specjalistów i często nie odwołuje żadnej wizyty – mówi Wanda Pawłowicz z mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Aby zweryfikować takie praktyki NFZ już w 2008 roku wprowadził tzw. peselizację pacjentów w kilku procedurach (endoprotezoplastyka stawu biodrowego i stawu kolanowego oraz rewizja po tych zabiegach, a od od 1 stycznia 2009 roku operacja zaćmy i angioplastyka). Pomaga to w lepszym zarządzaniu i kontroli prowadzenia kolejek. Pacjenci, którzy są zapisani na zabieg w kilku miejscach muszą określić, z której placówki chcą skorzystać.

- W rezultacie, jeśli pacjent zgłasza się np. na wszczepienie protezy stawu biodrowego i przewidywany czas zabiegu wypada za 1200 dni, to w rzeczywistości czeka niespełna 10 miesięcy. Przejrzystość i pełna informacja w tej kwestii służy wszystkim – mówi Andrzej Troszyński, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wirtualni i realni pacjenci
Uporządkowanie zapisów pozwala wydatnie skrócić kolejkę do świadczeń. Średni przewidywany czas oczekiwania na operację zaćmy wynosi 678 dni, tymczasem w rzeczywistości czeka się średnio o ponad połowę krócej - dokładnie 290 dni. Według danych NFZ z 21 maja 2010 roku łączna liczba oczekujących na operację zaćmy wyniosła niespełna 237 tys. osób.

Na usunięcie zwężenia tętnicy wieńcowej lekarze podają średnio 93 dni czekania na operację, a naprawdę chorzy czekają średnio tylko 40 dni. Liczba pacjentów oczekujących na ten zabieg to „zaledwie” 2249 osób. W przypadku endoprotezoplastyki stawu biodrowego to ponad 56 tys. osób ana wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego czeka prawie 40 tys. osób.

Mazowsze: kłopoty z ortopedią i neurochirurgią
Zapisy uregulowano jednak tylko w przypadku kilku procedur. Problemy z kolejkami na świadczenia w poradni specjalistycznej czy na oddziale szpitalnym oczywiście nie zniknęły. - Zasadniczą kwestią jest brak pieniędzy i specjalistów – mówi rzecznik NFZ Andrzej Troszyński.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH