PIP: Prawo o czasie pracy lekarzy jest naruszane. Zatrudnianie powyżej maksymalnych norm czasu pracy, naruszanie prawa do odpoczynku, dodatkowe zatrudnianie bez pisemnej zgody pracowników, to nadal powszechne praktyki w wielu placówkach medycznych.

Tak informuje Państwowa Inspekcja Pracy. Wyniki niedawnej kontroli pokazują, że przepisy o czasie pracy lekarzy nie są prawidłowo stosowane. 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy o czasie pracy lekarzy, w myśl których czas pracy lekarza wynosi 48 godzin tygodniowo i może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę, czyli podpisze tzw. klauzulę opt-out. Przepisy mówią także o przysługującym lekarzowi co najmniej 11-godzinnym nieprzerwanym odpoczynku i 35 godzinach odpoczynku w ciągu tygodnia. W związku z tym PiP sprawdza, czy w zakładach opieki zdrowotnej nowe prawo jest przestrzegane.

Przemęczeni lekarze
Podstawową przyczyną nieprzestrzegania nowych przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku lekarzy jest zdaniem PiP zbyt mała liczba pracowników. Pracodawcy, chcąc zapewnić pacjentom całodobową opiekę, próbują omijać przepisy o czasie pracy. Powoduje to, że personel medyczny pracuje w stanie obiektywnego zmęczenia, co, zważywszy na charakter pracy, jest niedopuszczalne. Jak podkreśla jednak PiP, w praktyce często okazuje się, że wizyta inspektora pracy w ZOZ-ie pozwala na znalezienie rozwiązań zgodnych z przepisami.

Praca nieewidencjonowana
W pierwszym półroczu PIP skontrolowała blisko 140 pracodawców, zatrudniających ponad 50 tys. pracowników. W wyniku kontroli inspektorzy pracy wydali 1389 wniosków w wystąpieniach, stwierdzili 217 wykroczeń przeciwko prawom pracowników oraz nałożyli 47 mandatów karnych na łączną sumę ponad 53 tysiące złotych.

W 12 kontrolowanych szpitalach stwierdzono brak ewidencji czasu pracy, w 46 natomiast jej nierzetelne prowadzenie.
Zdaniem inspektorów PIP ponieważ poszczególne formy aktywności pracowników medycznych tj. dyżur medyczny, praca w godzinach nadliczbowych, praca zmianowa czy w porze nocnej są wynagradzane ze stosownymi dodatkami, niezbędne jest takie ewidencjonowanie godzin pracy, aby możliwe było ustalenie prawidłowego wynagrodzenia za pracę.

W 37 skontrolowanych szpitalach stwierdzono pracę lekarzy w godzinach nadliczbowych z powodu przekroczenia dobowej normy czasu pracy, w 29 natomiast – w związku z przekroczeniem tygodniowej normy czasu pracy. W sytuacji, gdy zapotrzebowanie na pracę jest większe niż liczba zatrudnionych pracowników, pracodawcy planują pracę w godzinach nadliczbowych i często nie rekompensują jej stosownym wynagrodzeniem lub czasem wolnym od pracy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH