Cytomammobusy miały dotrzeć do miasteczek - teraz jedne jadą, inne stop?

W Polsce pracuje kilka cytomammobusów, w których pobierany jest materiał do przesiewowych badań cytologicznych. Zdaniem NFZ, to niezgodne z prawem, gdyż świadczenie to może być realizowane wyłącznie w trybie ambulatoryjnym w poradni ginekologiczno-położniczej. Jednak cytomammobusy pracują, a niektóre mają kontrakt na te świadczenia.

W grudniu 2010 r. NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji „SOS Życie”, od 7 lat wykonujący badania cytologiczne w mobilnym punkcie, otrzymał od Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ pismo, w którym Fundusz stwierdza, że placówka prowadzi „nielegalne udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie realizacji programu profilaktyki raka szyjki macicy (...) w mammobusie, gdzie zgodnie z Księgą Rejestrową (...) zarejestrowano jedynie Pracownię Mammograficzną”.

– Z  NZOZ Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych Fundacji  „SOS Życie” w Mielcu mieliśmy podpisaną umowę na świadczenia programu profilaktyki raka szyjki macicy, ale wykonywanych w poradni ginekologiczno-położniczej w Mielcu przy ul. Tańskiego 2, a nie w mammobusie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału Fundusz.

Tymczasem, jak podkreśla, w trakcie kontroli pracowni mammograficznej znajdującej się w mammobusie w czerwcu 2010 r.stwierdzono, że jest tam pobierany materiał  do przesiewowych badań cytologicznych z zakresu realizacji programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Nie ma odrębnego kontraktowania
– Było to działanie nielegalne, ponieważ Rozporządzenie MZ z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych oraz odpowiednie Zarządzenie prezesa NFZ nr 57/2009/DSOZ stanowią, iż świadczenie to może być realizowane wyłącznie w trybie ambulatoryjnym w poradni ginekologiczno-położniczej, a nie w mammobusie – wyjaśnia Jakubowicz.

Potwierdza to treść pisma Jacka Paszkiewicza, prezesa NFZ do wiceministra Jakuba Szulca z 15 grudnia ub. r.: „Ze względów formalnych niezależnych od Funduszu nie ma możliwości odrębnego zakontraktowania świadczeń w cytomammobusie, chyba że organ rejestrowy zarejestruje taki pojazd jako mobilną poradnię ginekologiczno-położniczą."

Jak dodał w tym piśmie prezes NFZ, ,,ponieważ zgodnie ze stanowiskiem Ministra Zdrowia z dnia 12.05.2008, "nie ma możliwości zarejestrowania mammobusu jako oddzielnej komórki organizacyjnej zakładu opieki zdrowotnej” nie można również takiej mobilnej jednostki traktować jako odrębnego miejsca udzielania świadczeń u świadczeniodawcy, który posiada stacjonarną poradnię ginekologiczno-położniczą. (...) Wskazać także należy, iż rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lipca 2004 r. w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych dla zakładów opieki zdrowotnej oraz szczegółowych zasad ich nadawania (DzU Nr 170 poz. 1797 z późn. zm.) nie zawiera komórki odpowiadającej cytomammobusowi”.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH