W budżecie wciąż jest niewykorzystane 246 mln zł na pomoc dla szpitali. Te pieniądze będzie można wykorzystać po nowelizacji ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych ZOZ-ów.

Nad projektem nowelizacji ustawy z kwietnia 2005 r. rząd ma obradować na najbliższym posiedzeniu. Po nowelizacji z pomocy budżetowej będą mogły skorzystać również zadłużone szpitale. Z przeznaczonych na ten cel w budżecie 2,2 mld zł pozostało 246 mln zł.

Projekt nowelizacji ma umożliwić rozdysponowanie tej sumy. O środki te będą mogły ubiegać się szpitale, które wciąż są zadłużone, ale dzięki wcześniej uzyskanej pomocy publicznej i przygotowanym programom naprawczym udało im się spłacić część swoich zobowiązań. Z dodatkowych pieniędzy będą mogły skorzystać te szpitale, które uzyskały ostateczną decyzję o warunkach restrukturyzacji. O dodatkowe środki będą też mogły ubiegać się niezadłużone placówki ochrony zdrowia, które w 2005 roku skorzystały z dotacji z budżetu.

Niewykorzystane dotychczas pieniądze szpitale będą mogły, w zależności od sytuacji finansowej, przeznaczyć na spłatę należności głównych i odsetek wobec wierzycieli publicznoprawnych, czyli np. ZUS czy fiskusa.

Pieniądze te będą mogły im również posłużyć na spłatę pożyczek, jakie były im udzielone przez organ założycielski (np. samorząd) na uregulowanie zobowiązań wobec m.in. dostawców leków i wyrobów medycznych.

Projekt nowelizacji przewiduje też możliwość umorzenia szpitalowi zaciągniętej pożyczki w wysokości 70 proc. ogólnej jej kwoty. Będzie to możliwe pod warunkiem, że w okresie do pięciu lat od dnia zawarcia umowy o pożyczkę placówka spłaci 30 proc. należności z odsetkami za ten okres.
Wiosną tego roku TNS OBOB opublikował wyniki badań na temat zadłużenia szpitali. Prawie co dziesiąta taka placówka ocenia swą sytuację jako bardzo złą, a w co drugiej z nich w roku 2006 koszty były wyższe niż przychody – podał OBOP.

W czerwcu br. minister Ewa Kopacz poinformowała, że całkowite zadłużenie ZOZ-ów wynosi ok. 9 mld zł. Z 970 szpitali (40% wszystkich placówek) nie ma zobowiązań wymagalnych, a jedynie te, które wynikają z bieżącej działalności. 586 szpitali (30%) mają zobowiązania wymagalne. 160 placówek wygenerowało zobowiązania wartości ok. 2 mld zł i to one,w opinii minister Kopacz, wymagają szczególnej pomocy ze strony państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH