Coraz więcej świadczeniodawców nie chce pakietu onkologicznego

Z każdym dniem przybywa placówek ochrony zdrowia, które wycofują się z pakietu onkologicznego. W całej Polsce takich jednostek jest już blisko 80. Po Pomorzu i Małopolsce rezygnować zaczynają świadczeniodawcy ze Śląska.

W pozostałych województwach lokalne oddziały NFZ również odnotowują pojedyncze przypadki wypowiedzenia umów na realizację świadczeń w ramach pakietu onkologicznego.

Rezygnuje głównie AOS
Od wdrożenia pakietu onkologicznego minęło zaledwie półtora miesiąca a z każdym dniem zwiększa się liczba podmiotów z zakresu ochrony zdrowia, które wycofują się ze świadczenia usług w ramach pakietu.

Na Śląsku od początku roku do pakietu onkologicznego przystąpiło 207 z 900 poradni. Niestety do połowy lutego zrezygnowało z niego 16 placówek. Liczba szpitali niemal się nie zmieniła się: z 61 lecznic, które zgodziły się na pakiet, zrezygnowała jak dotąd tylko jedna. W Małopolsce papierami rzuciło 17 poradni Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej z 201 placówek, które podpisały umowy.

Podobnie sytuacja wygląda w województwie łódzkim. Jak podaje Magdalena Góralczyk z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ płatnik w tym rejonie zawarł umowy na realizację szybkiej ścieżki onkologicznej ze 130 świadczeniodawcami w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz z 27 świadczeniodawcami w ramach leczenia szpitalnego.

Do 10 lutego 2015 r. 12 podmiotów leczniczych w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna zrezygnowało z realizacji pakietu onkologicznego. Stanowi to 2 proc. liczby miejsc udzielania świadczeń.

Pojedyncze przypadki odnotowano także na Mazowszu, gdzie z pakietu wycofały się trzy placówki AOS (na 174, które podpisały umowę). Z kolei w Wielkopolsce mimo wcześniejszych deklaracji trzy szpitale powiatowe nie podjęły realizacji pakietu a cztery podmioty AOS wycofały się z tej usługi.

W woj. zachodniopomorskim pakiet onkologiczny w ramach w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej jest realizowany w ramach umów ze 111 świadczeniodawcami, w 532 poradniach w całym województwie. Do tej pory wycofało się z niego osiem podmiotów.

Jak podają wszyscy świadczeniodawcy, główny powód rezygnacji z pakietu to brak możliwości wykonania diagnostyki w narzuconym przez pakiet terminie. 

Lepiej się wycofać niż zadłużać
Głównym celem pakietu onkologicznego miało być zlikwidowanie kolejek dla chorych z podejrzeniem raka i potwierdzoną już chorobą. Miało temu służyć zniesienie limitów na diagnostykę i leczenie onkologiczne w tych placówkach, które do pakietu przystąpiły. Dla pacjenta przepustką do szybkiej diagnostyki i terapii ma być tzw. zielona karta, którą może wystawić lekarz POZ (przy podejrzeniu), lekarz AOS i szpital (przy rozpoznaniu).

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH