Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informację o przekształceniach własnościowych w sektorze ochrony zdrowia, przeprowadzonych decyzją jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2009. Wynika z niej, że przybywa placówek przekształconych w spółki prawa handlowego.

Według krajowego rejestru ZOZ-ów w Polsce funkcjonuje 17 425 zakładów opieki zdrowotnej. Dominującą pozycję (pod względem ilościowym) utrzymują niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Ich udział w sektorze ochrony zdrowia jest prawie sześciokrotnie wyższy niż zakładów funkcjonujących w formie publicznej. Taka struktura podmiotów jest rezultatem zmian zachodzących w systemie ochrony zdrowia.

Wśród publicznych ZOZ-ach działa 2 512 jednostek, przy czym:

• 1 584 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w tym: 608 szpitali i 976 zakładów lecznictwa ambulatoryjnego,

• 928 publicznych zakładów funkcjonujących w formie jednostek badawczo-rozwojowych (16 publicznych, w tym 14 szpitali) oraz jednostek budżetowych i zakładów budżetowych (912).

Systematycznie wzrasta liczba zakładów tworzonych i prowadzonych przez spółki prawa handlowego. Od 1999 r. samorządy zgodnie ze swoimi kompetencjami „przekształciły” 326 jednostek i komórek organizacyjnych zakładów, w tym:

- 77 szpitali

- 196 zakładów lecznictwa ambulatoryjnego

- 53 oddziały szpitalne.

Jednostki te stały się niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej. Zmiany własnościowe podejmowane były na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego. Największą inicjatywę przekształceń wykazywały miasta oraz powiaty. Podmioty te zlikwidowały 232 jednostki i komórki organizacyjne SPZOZ-ów (w tym 62 szpitale,39 oddziałów szpitalnych, 131 zakładów lecznictwa ambulatoryjnego) powołując w to miejsce jednostki niepubliczne.

Znacznie niższą aktywność odnotowano w zakładach utworzonych przez gminy i sejmiki województw. Ich udział w procesie zmian własnościowych był niższy - stanowił bowiem zaledwie 29% jednostek objętych procesem przekształceń własnościowych od 1999 r. Sejmiki województw i gminy podjęły uchwały o zmianie formy własności 15 szpitali, 14 oddziałów szpitalnych i 65 zakładów lecznictwa ambulatoryjnego. W efekcie kontynuowania procesu przekształceń własnościowych, liczba zakładów „przekształconych” zwiększyła się o 8% w stosunku do końca 2008 r.

Więcej na stronie resortu zdrowia: http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/info_przeksztalcenia_30072009.pdf

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH