Coraz trudniej o płynność finansową w szpitalach...

Zapotrzebowanie szpitali na środki finansowe do wsparcia płynności finansowej na koniec września 2010 r. przekroczyło 800 mln złotych - wynika z raportu firmy Electus.

Firma odnotowała wyraźny wzrost zapotrzebowania państwowych szpitali na dodatkowe pieniądze w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. We wrześniu szpitale potrzebowały rekordową sumę 318 mln zł. Oznacza to wzrost o 150 proc. w porównaniu do dotychczas rekordowego sierpnia.

Tym samym suma, której szpitale potrzebowały do wsparcia swojej płynności finansowej wzrosła na koniec września 2010 r. do 800 mln zł., podczas gdy w całym 2009 r. było to nieco ponad 240 mln złotych.

„Jeszcze nigdy odkąd monitorujemy rynek nie zanotowaliśmy tak dużego zapotrzebowania na finansowanie ze strony szpitali. Z jednej strony pokazuje to, że zobowiązania SP ZOZ-ów rosną. Z drugiej strony widać, że szpitale są coraz bardziej otwarte na współpracę z sektorem prywatnym, który jest w stanie wspomóc ich płynność” – komentuje w komunikacie przesłanym portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Ryński, prezes zarządu firmy Electus.

Najwięcej pieniędzy, według Electusa, potrzebowały szpitale publiczne z województwa mazowieckiego – prawie 300 mln zł. Z kolei największą dynamikę wzrostu zapotrzebowania na środki odnotowało województwo opolskie: w 2009 r. tamtejsze szpitale zgłosiły się po zaledwie 200 tys. zł., podczas gdy w tym roku – już po ponad 13 mln zł. Bardzo ciekawym przypadkiem jest  województwo Małopolskie, w którym ta dynamika była nieco niższa, ale łączna wartość zapotrzebowania do końca września tego roku wyniosła aż 188 mln zł, czyli ponad 178 mln zł więcej niż w całym ubiegłym roku. Zdaniem twórców raportu, wynika to w dużej części z potrzeb inwestycyjnych szpitali.

Jak już podawaliśmy, Electus przewiduje, że długi szpitali wzrosną do ponad 10 mld zł. Aby mogły one normalnie funkcjonować będą potrzebować finansowania. W 2010 r. ich zapotrzebowanie na środki okaże ponad dwukrotnie wyższe niż w 2009 roku.

Najbardziej zadłużone są szpitale kliniczne. W Polsce funkcjonują 44 takie lecznice, ale tylko 11 z nich nie ma długów. Na początku tego roku ich zadłużenie przekroczyło 1,5 mld zł. Zobowiązania wymagalne tylko sześciu najbardziej zadłużonych placówek wynoszą ponad 0,5 mld zł.

W sumie długi wymagalne wszystkich SPZOZ-ów, tylko w pierwszej połowie tego roku, sięgnęły już kwoty ponad 2,7 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH