Coraz częściej leczymy się za granicą

Polacy coraz częściej korzystają z możliwości leczenia poza granicami kraju, chociaż zasady przyznawania refundacji na takie leczenie wciąż są bardzo rygorystyczne. Najczęściej wyjeżdżamy na leczenie do: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii i Francji.

- Na refundacje kosztów leczenia za granicą Fundusz daje zgodę jedynie w sytuacji, gdy konkretnych terapii czy zabiegów nie przeprowadza się w kraju. Wcześniej trzeba złożyć odpowiedni wniosek i otrzymać indywidualną zgodę na taki wyjazd - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Stawarska z biura prasowego Centrali NFZ.

Dlatego z takiej możliwości wciąż korzysta znikomy odsetek chorych. W 2010 r. było to zaledwie 167 przypadków, to jednak i tak o 10 osób więcej niż w 2009 r. W zeszłym roku 17 podań o zgodę na leczenia za granicą spotkało się z odmową płatnika. W 2009 r. takich przypadków było przeszło 40.

W sumie na leczenie za granicą w zeszłym roku Fundusz wydał przeszło 12 mln zł, to dwa razy tyle ile zapłacił za lecznia Polaków poza granicami kraju w 2008 r . Wtedy z możliwości leczenia korzystało niewiel ponad 100 osób.

Najczęściej wykonywane za granicą zabiegi to: badania genetyczne, malformacja - chirurgia naczyniowa dziecięca, zabiegi okulistyczne - protonoterapia, ortopedia i traumatologia, transplantologia kliniczna.

Przykłady oraz koszt operacji przeprowadzonych w ramach planowanego leczenia za granicą:

- radioterapia protonowa guza wewnątrzgałkowego oka to koszt ok. 73 tys. zł (Niemcy),
- usunięcie malformacji naczyniowej laserem pulsacyjno-barwnikowym (6 zabiegów ) to koszt ok. 57 tys. zł (Niemcy),
- leczenie operacyjne tętniaka piersiowo-brzusznego poprzez chirurgiczne wszczepienie protezy zastępującej aortę piersiowo-brzuszną (zepół  Marfana) za 165 tys. zł (Belgia),
- przeszczep płuc (mukowiscydoza), koszt to 500 tys. zł (Austria),
- usunięcie balonu dotchawicznego - 4,5 tys. zł (Wielka Brytania),
  Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH