Coraz bliżej: samorządowcy pytają o czas na dostosowanie szpitali Samorządowcy są zdania, że termin dostosowania szpitali do standardów powinien zostać przesunięty Fot. Archiwum Rz

Nie wyobrażamy sobie, że po 1 stycznia 2017 r. trzeba będzie zamykać te szpitale samorządowe, które nie spełnią wymagań technicznych i sanitarnych wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia - niepokoi się Rudolf Borusiewicz, dyrektor Związku Powiatów Polskich.

Według prognoz ZPP może chodzić o około 150 szpitali, w których potrzeba znacznych nakładów na spełnienie ”szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą”, o czym mowa w rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 czerwca 2012 r. (weszło w życie 1 lipca 2012 r.).

Przystosowanie pomieszczeń następuje na podstawie programu dostosowawczego, który należy złożyć inspekcji sanitarnej do zaopiniowania i przedstawić organowi rejestrowemu. Program powinien zawierać wykaz niedostosowanych pomieszczeń, opis ich stanu, propozycje rozwiązań, które pozwolą na dostosowanie ich do odpowiednich przepisów rozporządzenia oraz terminy wykonania.

Żeby zaadaptować do końca 2016 r. infrastrukturę lecznic, niezbędne są duże środki. Borusiewicz twierdzi, że samorządy pieniędzy nie mają. - Często już bardzo zadłużone samorządy nie będą w stanie ich zagwarantować, a o wygenerowaniu środków na inwestycje z funduszy otrzymywanych z NFZ nie ma co marzyć.

Co w takim razie proponuje?

- Możliwe są dwa scenariusze: pierwszy, przedłużony zostanie - do co najmniej końca 2020 roku - okres dostosowania wszystkich szpitali do standardów. Drugi - uruchomiony będzie mechanizm wsparcia finansowego z budżetu państwa oraz wprowadzony zostanie okres przejściowy dla poszczególnych podmiotów leczniczych na modernizację infrastruktury i zakup wyposażenia - wskazuje Borusiewicz.

Dodaje, że w tym drugim wariancie podobne rozwiązanie z dobrym skutkiem zastosowano w przeszłości w przypadku dostosowania do standardów technicznych domów pomocy społecznej prowadzonych przez samorządy terytorialne.

Bez wsparcia nie dadzą rady
- Bez względu na wybrany wariant, bez dodatkowego wsparcia finansowego skierowanego do samorządów prowadzących szpitale, widmo zamknięcia lecznic z powodu niedostosowania infrastruktury do wymogów technicznych i sanitarnych nie zniknie - przekonuje i apeluje o niezwłoczne podjęcie jakiejś decyzji, niezależnie od tego, w jaki sposób chce się rozwiązać ten problem.

Szpitale samorządowe nie zasypały gruszek w popiele; sporo inwestowały, by osiągnąć wymagane standardy dostosowawcze. Większość dysponuje infrastrukturą spełniającą odpowiednie wymagania sanitarne i techniczne. Było to możliwe głównie dzięki zaangażowaniu środków własnych samorządów oraz wsparciu z unijnej perspektywy 2007-2013.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH