Jak podaje Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej "Medycyna Polska", NFZ zaproponował 27 stycznia wycenę za dializoterapię w wysokości 415 zł w okresie pierwszych dwóch miesięcy. Ta propozycja została zaakceptowana, jednak po akceptacji, Fundusz wycofał się z niej i zakończył rozmowy.

Zdaniem specjalistów z SNIGMP, koszt jednej hemodializy w tym roku powinien wynieść 445,20 zł, co i tak - w ocenie Izby - jest najniższą stawką w Europie. Zaproponowana przez NFZ stawka to obecnie 400 zł. Izba uważa także, iż obecna sytuacja oznacza zagrożenie płynności finansowej dla 120 stacji dializ, które obsługują dwie trzecie pacjentów.

Izba Gospodarcza „Medycyna Polska“ nie zgodziła się na wspólną pracę i uczestnictwo w zespole, który miał opracować standardy oraz rzetelną wycenę dializ - informował Narodowy Fundusz Zdrowia.

W oświadczeniu wydanym przez NFZ po spotkaniu z przedstawicielami Izby napisano, że Fundusz zobowiązał się do samodzielnego opracowania kosztów wykonywania dializ.

Co dwie godziny

– Zerwanie rozmów przez NFZ na temat refundacji kosztów hemodializ oznacza zwiększające się z każdym dniem zagrożenie zdrowia 10 tys. pacjentów poddawanych regularnym dializom. Bez porozumienia z właścicielami 120 stacji dializ zrzeszonych w Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej „Medycyna Polska“, NFZ nie ma możliwości zapewnienia pacjentom ciągłości terapii – uważa wiceprezes SNIGMP Stanisław Mazur.

– Dializoterapia jest ciągle niedofinansowywana. Inne działy medycyny są dużo bardziej dofinansowane – mówił 28 stycznia podczas konferencji prasowej wiceprezes Mazur.

– Obecna sytuacja oznacza zagrożenie płynności finansowej dla 120 stacji dializ, które obsługują dwie trzecie pacjentów. Wolne środki wkrótce się skończą a to będzie oznaczało konieczność zamknięcia placówek. O tym jakie są koszty dializoterapii informowaliśmy NFZ już we wrześniu ubiegłego roku, nie przyniosło to jednak żadnego odzewu – alarmował Izba.

SNIGMP podniósł również kwestię stworzenia programu profilaktycznego chorób nerek.

– Ci chorzy to ofiary systemu opieki zdrowotnej. W Polsce co 2 godziny jakiś pacjent trafia na dializę, co kilka minut ktoś w Polsce umiera na chorobę nerek, ponieważ nie została ona rozpoznana. W naszym kraju 4 mln osób ma chore nerki. Co drugi pacjent, który trafia na dializę nie wie, że choruje. Od lat prosimy o stworzenie programu profilaktyki – mówił podczas konferencji nefrolog prof. Ryszard Gellert.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH