Szpitale ponoszą wydatki na inwestycje, kupują usługi outsourcingowe, sprzęt i leki z podatkiem VAT. Nie mogą ich jednak, zgodnie z prawem, odliczyć. W ten sposób, przechodzą im koło nosa spore pieniądze, szczególnie w tych szpitalach, które najwięcej inwestują i kupują.

Przy braku alternatywnych rozwiązań, to wygląda jak karanie najlepszych placówek za ich aktywność inwestycyjną. Dyrektorzy szpitali zwracają uwagę, że zamiast pomyśleć, jak problem rozwiązać, resort zdrowia po raz kolejny rozważa pomysły oddłużania placówek.

- Brak możliwości odliczenia VAT-u oznacza, że podatek zostaje w kosztach szpitala i wpływa negatywnie na wynik finansowy. Po drugie, placówka traci na płynności – twierdzi Mariusz Jędrzejczak, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu. Według niego, w skali kraju, średnio udział sprzedaży z podatkiem VAT wynosi około 3-4 proc. To bardzo niewiele.

- Obserwujemy, że współczynnik VAT, czyli stosunek sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem, jest coraz mniejszy. Ustawodawca skutecznie ogranicza szpitalom możliwość takiego zarobkowania.

Dyrektor Jędrzejczak poddaje pod rozwagę Ministerstwu Zdrowia pomysł utworzenia funduszu, z którego szpital dostawałby zwrot pieniędzy na potrzeby inwestycyjne i zakupowe.

Zdaniem dyrektora, taki model nie jest może doskonały, bo narusza pewną jednolitość systemu podatkowego, ale są w nim inne wyjątki.
W dyrektywie przewidziano specjalną konstrukcję podatkową, tzw. stawkę 0 proc. (zwolenienia z prawem do odliczenia), przeznaczoną do stosowania w rozliczeniach związanych z wymianą międzynarodową.

Pomysły rozwiązań alternatywnych zgłaszały różne środowiska. Niegdyś Ogólnopolski Związek Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia promował objęcie zwolnieniem z VAT usług bezpośrednio związanych ze świadczenienim usług medycznych i szpitalnych, co pozwooliłoby na obniżenie kosztów działalności, np. przy korzystaniu z usług outsourcingowych, jak catering, sprzątanie, pranie, ochrona.

Zwolnienie z podatku VAT dla usług w zakresie ochorny zdrowia regulują przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Takie obligatoryjne zastosowanie zwolnienia bez prawa do odliczeń w zakresie ochrony zdrowia jest zgodne z dyrektywą Rady UE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH