67,5 proc. polskich lekarzy uważa, że procedury zapłodnienia in vitro powinny być chociaż częściowo finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia

Wśród zwolenników wykorzystania publicznych pieniędzy na finansowanie in vitro co 4 lekarz (24 proc.) jest za finansowaniem  tych procedur w całości, 28 proc. lekarzy - za 70-procentowa refundacją, a 15,5 proc - za 30-proc. refundacją. 32,5 proc. polskich lekarzy uważa, że procedury zapłodnienia in vitro nie powinny być w ogóle finansowane ze środków publicznych.

Wśród badanych lekarzy najwięcej zwolenników refundacji zapłodnienia metodą in vitro było wśród położników i ginekologów.  Dużo bardziej sceptyczni byli lekarze chorób wewnętrznych.

Jeżeli chodzi o podział opinii lekarzy ze względu na wiek, najwięcej (28,5 proc.) zwolenników stuprocentowego refundowania można znaleźć wśród lekarzy z największym stażem pracy (powyżej 20 lat). Refundacja w 70 proc. jest najczęściej popierana przez najmłodszych lekarzy (34,6 proc). Najwięcej przeciwników jakiegokolwiek refundowania zapłodnienia metodą in vitro jest wśród lekarzy ze średnim stażem pracy (7-20 lat pracy w zawodzie).

Lekarze zwolennicy płatności za te świadczenia z pieniędzy podatników wymieniają wśród swoich argumentów m.in. potrzebę równego dostępu dla pacjentów do świadczeń zdrowotnych (niezależnie od statusu materialnego), czy potrzebę wspierania przyrostu naturalnego ze względu na starzenie się polskiego społeczeństwa. Niektórzy lekarze zwracają uwagę również na zbytnią ingerencję Kościoła Katolickiego w stanowienie prawa w Polsce.

Przeciwnicy finansowania zapłodnienia metodą in vitro ze pieniędzy NFZ podkreślają niedofinansowanie innych dziedzin medycyny w Polsce. Relacjonują sytuacje swoich szpitali i przychodni, w których brakuje środków na podstawowe badania i procedury medyczne. Obawiają się również nadużywania tej metody przez wygodnych, szukających najprostszych i najszybszych rozwiązań pacjentów, którzy nie chcą poddawać się bardziej żmudnym i pracochłonnym zaleceniom.

Wśród lekarzy wyrażających wątpliwości co do nikłego finansowania in vitro przez NFZ pojawiają się również wypowiedzi ginekologów, którzy spodziewają się, że takie finansowanie ze względu na swoją niedużą kwotę sprawi, że najlepsze kliniki leczenia niepłodności nie podpiszą umów z NFZ, a pozwoli to zaistnieć klinikom o bardzo słabych wynikach. Mogłoby to negatywnie wpłynąć na jakość leczenia metodą in vitro po wprowadzeniu publicznej refundacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH