Co lekarz dostanie w ramach wyższej składki na samorząd lekarski? Fot. Fotolia

Od 1 stycznia lekarze płacą wyższe składki na samorząd lekarski. Okręgowe izby lekarskie właśnie zatwierdziły lub zatwierdzą w najbliższym czasie na zjazdach budżety izb na 2015 r. Mają do dyspozycji większe środki niż w 2014 r., dlatego planują nowe działania i nowe wydatki.

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie to największa z izb okręgowych samorządu lekarskiego:     należy do niej 30 378 lekarzy w tym 23 603 lekarzy i 6 617 lekarzy dentystów.

Prezes OIL w Warszawie Andrzej Sawoni zapewnia, że sytuacja finansowa Izby jest dobra. Planuje też kolejne działania, które mają wychodzić naprzeciw potrzebom lekarzy z Mazowsza.

- Spłacamy jeszcze co prawda spore zadłużenie związane z zakupem siedziby Izby, w tym roku spłaciliśmy już 1 mln 100 tys. zł. Wynik finansowy to około 1 mln 400 tys. zł na plusie. Jeśli odejmiemy zadłużenie to tzw. czysty zysk wyniesie ok. 340 tys. zł. Dług, którego zostało 600 tys. zł, moglibyśmy właściwie już spłacić, ponieważ posiadamy odpowiednie rezerwy finansowe, jednak jest to pożyczka od izb okręgowych udzielona nam na korzystnych warunkach, dlatego zdecydowaliśmy, że będziemy ją spłacać do końca tego roku - wyjaśnia Andrzej Sawoni.

Biuro obsługi lekarza i pomoc prawna
Najważniejsze działania OIL w Warszawie w ciągu ostatniego roku to, jak wylicza prezes Sawoni, uporządkowanie administracji, spłata długu na zakup siedziby, uruchomienie Biura Obsługi Lekarza oraz pozyskanie nowego lokalu, w którym będzie mieścił się m.in. Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Lekarzy.

W minionym roku zakończył się też remont budynku Delegatury Radomskiej, która pracuje obecnie w pięknych wnętrzach zabytkowej kamienicy w centrum miasta.

Uruchomiona została także pomoc prawna dla lekarzy. - Każdy lekarz należący do naszej Izby, może z tej pomocy skorzystać praktycznie przez 24 godziny na dobę. Może skontaktować się z prawnikiem telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem faksu. Nawet jeśli znajdzie się w trudnej sytuacji podczas dyżuru lekarskiego - wskazuje prezes.

Pomoc prawna realizowana jest w oparciu o umowę z kancelarią prawną Dittmajer i Wspólnicy s.k. Jej prawnicy udzielili do tej pory 945 porad. Lekarze telefonowali ze swoimi problemami 2100 razy, często w godzinach wieczornych, a nawet nocnych.

Kształcenie, komunikacja i ubezpieczenia
W ciągu następnego roku OIL w Warszawie chce rozwijać szkolenia dla lekarzy. W tym celu Okręgowa Rada Lekarska dała pełnomocnictwo prezesowi, skarbnikowi i sekretarzowi Izby do powołania spółki celowej, która zajmie się pozyskiwaniem środków, m.in. z UE, właśnie na szkolenia dla lekarzy. Izba będzie pozyskiwała fundusze we współpracy np. z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH