Cieszyn: szpital powiatowy na III poziomie w sieci Szpital Śląski w Cieszynie jest jedyną placówką powiatową w woj. ślaskim, która znalazała się aż na 3 poziomie sieci szpitali. Fot. archiwum

Najwyższy, 3. stopień przyznano Szpitalowi Śląskiemu przy tworzeniu krajowej sieci szpitali. W województwie śląskim na takim poziomie znalazły się jeszcze tylko 4 inne placówki.

Resort zdrowia, przygotowując reformę systemu, przewidział klasyfikację placówek według trzech poziomów, a także czterech stopni specjalistycznych.

Szpital Śląski w Cieszynie - jako jedyny w randze szpitala powiatowego - znalazł się w gronie 5 placówek w województwie, które zostały zakwalifikowane do najwyższego, 3. stopnia  sieci - informuje Beata Sikora-Małyjurek z sekcji promocji zdrowia Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie.

- To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla szpitala, ale przede wszystkim dla pacjentów. Mamy nadzieję, że znalezienie się w gronie placówek najwyższego stopnia pozwoli na całkowite zapewnienie chorym ciągłości terapii - komentuje Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Zakwalifikowanie cieszyńskiej placówki do sieci oznacza, że szpital nie będzie musiał brać udziału w postępowaniu konkursowym NFZ o uzyskanie kontraktu na świadczenia od 1 października.

Zmiany umożliwią rozdysponowanie środków na kompleksową opiekę nad chorym prowadzoną także po wypisaniu ze szpitala - m.in. w ramach szybko rozpoczętej rehabilitacji, wykonywania dodatkowych potrzebnych badań czy realizacji wizyt w przychodniach przyszpitalnych. Poprawi się więc dostęp mieszkańców Śląska Cieszyńskiego do leczenia specjalistycznego - informuje Szpital Śląski.

Placówki, które weszły w skład systemu, musiały spełniać określone rozporządzeniem kryteria, takie jak m.in. udzielanie świadczeń w ramach izby przyjęć lub SOR czy też realizowanie opieki medycznej w ramach ściśle określonych oddziałów szpitalnych.

Znajdując się w sieci, Szpital Śląski uzyskał gwarancję finansowania do 30 czerwca 2021 roku. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH