Trwają mediacje ostatniej szansy pomiędzy lekarzami i dyrekcją Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. Ponad 100 lekarzy nie zgada się na wypowiedzenie warunków płacy z grudnia 2007 roku.

– Wypowiedzenie warunków płacy było decyzją konieczną. Nie zrobiłem tego dla swojego kaprysu. Doprowadziła do tego sytuacja finansowa szpitala – mówi portalowi rynekzdrowia.pl, dyrektor placówki Zbigniew Trzeciak.

Jak dodał dyrektor nie da się pracować w placówce, która ma płacić sama za finansowanie szpitala.

Marszałek województwa, Adam Struzik podczas spotkania z dziewięcioma związkami zawodowymi i dyrekcją szpitala powiedział, że nie zamierza szpitala komercjalizować. Jednak nie poręczy kredytu na ratowanie placówki.

– Nie otrzymamy pożyczki, a wojewoda kredytu też nie chce poręczyć – dodaje dyrektor w rozmowie.

Jak mówi rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, Marta Milewska wojewoda apelował do wszystkich stron o to by do końca tego tygodnia doszły do porozumienia.

– Mamy wielką nadzieję, że strony usiądą do rozmów, w których uda się pozytywnie rozwiązać problem – mówi rzeczniczka.  

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Trzeciak trzeba przygotować się do najgorszego scenariusza. Zamkniętych zostanie część oddziałów. Co może stanowić utrudnienia dla pacjentów.

– Współpracujemy z ościennymi ośrodkami zdrowia, które w miarę możliwości będą przyjmować naszych pacjentów. Chorzy zostaną odtransportowani do tych placówek przez zorganizowany przez nas transport – nadmienia Trzeciak.

Co miesiąc szpital odnotowuje stratę w granicach miliona złotych. Zobowiązania wymagalne placówki osiągnęły poziom 9 mln zł, natomiast wynagrodzenia pochłaniały w tym czasie 83 proc. kontraktu placówki.

We wtorek zarząd mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy  złożył w ciechanowskiej prokuraturze rejonowej wniosek o zbadanie, czy działania dyrektora tamtejszego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego były zgodne z prawem i czy jego decyzje nie szkodzą interesowi publicznemu.

We wniosku podpisanym przez przewodniczącego mazowieckiego OZZL Macieja Jędrzejowskiego przypomniano, że zawarte w 2007 r. porozumienie płacowe między dyrekcją a lekarzami szpitala przewidywało stopniowy wzrost wynagrodzeń lekarskich do 2010 r., natomiast w lutym 2009 r. dyrektor wypowiedział jednostronnie porozumienie w następstwie czego każdy lekarz otrzymał wypowiedzenie dotychczasowych umów o pracę w części dotyczącej wynagrodzeń lekarskich, zmniejszające te wynagrodzenia o ok. 30 proc.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH