Porozumienie podpisano w wyniku negocjacji prowadzonych przez nowo powołaną dyrektor ciechanowskiego szpitala Ewę Łagońską. Oznacza ono, że od 1 czerwca szpital będzie funkcjonował bez zakłóceń.

Spór dotyczył m.in. wypowiedzenia przez dyrekcję warunków płacy wobec lekarzy, ustalonych w grudniu 2007 r. w porozumieniu kończącym spór zbiorowy. Nowych, proponowanych przez dyrektora placówki warunków płacy, które miałyby obowiązywać od 1 czerwca tego roku na poziomie sprzed porozumienia, nie przyjęło ponad 100 lekarzy, czyli większość specjalistycznej kadry. To oznaczałoby, rozwiązanie ich umów o pracę z początkiem miesiąca.

Wypowiedzenia zostaną teraz wycofane, natomiast płace lekarzy pozostaną na poziomie 2008 r.

- To porozumienie daje nam tak naprawdę możliwość dalszych rozmów i negocjacji, w jaki sposób powinien wyglądać system wynagradzania w szpitalu - powiedziała dyrektor szpitala Ewa Łagońska, powołana na to stanowisko w miniony wtorek przez zarząd województwa mazowieckiego, któremu podlega placówka.

Łagońska, dyrektor departamentu zdrowia w mazowieckim urzędzie marszałkowskim, objęła stanowisko szefa szpitala czasowo, do 30 czerwca. Zastąpiła odwołanego dyrektora tej placówki Zbigniewa Trzeciaka - jego odwołania domagali się lekarze. Zarząd województwa mazowieckiego uznał, że zmiana na stanowisku dyrektora jest jedyną szansą na pomyślne zakończenie trwającego w szpitalu konfliktu.

- Podstawowym warunkiem i zobowiązaniem jest ponowna analiza i weryfikacja stanu finansowego szpitala i przygotowanie programu naprawczego w najkrótszym możliwym czasie oraz rozpoczęcie jego wdrażania - podkreśliła Łagońska.

Przypomniała, że zobowiązania wymagalne placówki wynoszą obecnie około 9 mln zł.

- Wszystkim zależy na tym, żeby szpital wyszedł z dołka i rozwijał się - dodała. Zastrzegła przy tym, iż w ramach planowanych niezbędnych działań ważne jest określenie warunków płacowych także dla pozostałych grup zawodowych szpitala.

Szef ZZL w szpitalu Paweł Król oświadczył, że podpisane porozumienie zakończyło konflikt w szpitalu. Dodał, że lekarze będą brali udział w pracach nad programem naprawczym dla placówki.

Zawarte z lekarzami i pielęgniarkami czwartkowe porozumienie to wynik negocjacji prowadzonych od środy odrębnie z poszczególnymi związkami zawodowymi przez dyrektor Łagońską. Wcześniejsze rozmowy z dyrektorem Trzeciakiem, które w kilku turach toczyły się z udziałem mediatora, nie przyniosły porozumienia.

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie to największy świadczeniodawca usług medycznych w regionie ciechanowskim. Swym zasięgiem obejmuje 500 tys. mieszkańców. Ma 22 oddziały i 50 poradni specjalistycznych. Rocznie hospitalizowanych jest tam około 35 tys. pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH