Zarząd mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) chce, by prokuratura zbadała działania dyrektora szpitala wojewódzkiego w Ciechanowie. Lekarze tej placówki zarzucają mu przekroczenie uprawnień w związku z wypowiedzeniem warunków płacy ustalonych we wcześniejszym porozumieniu.

Jak poinformował we wtorkowym komunikacie mazowiecki OZZL, chodzi o sprawdzenie, czy dyrektor ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego nie naruszył praw pracowników i czy jego decyzje nie szkodzą interesowi publicznemu.

Sprawa dotyczy wypowiedzenia warunków płacy wobec lekarzy ustalonych w grudniu 2007 r. w porozumieniu kończącym spór zbiorowy. Nowych, proponowanych przez dyrektora placówki warunków płacy, które miałyby obowiązywać od 1 czerwca tego roku, nie przyjęło ponad 100 lekarzy, czyli większość specjalistycznej kadry - oznacza to rozwiązanie ich umów o płace z początkiem miesiąca.

"Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie nie będzie w stanie funkcjonować od dnia 1 czerwca 2009 roku. Konieczne stanie się zamknięcie szpitala, co - w sposób oczywisty - będzie działało na szkodę interesu publicznego, jakim jest zapewnienie mieszkańcom Ciechanowa i dawnego województwa ciechanowskiego specjalistycznej opieki szpitalnej" - napisali lekarze w uzasadnieniu wniosku mazowieckiego OZZL do ciechanowskiej prokuratury rejonowej, podpisanym przez przewodniczącego regionu Macieja Jędrzejowskiego.

We wniosku przypomniano, że zawarte w 2007 r. porozumienie płacowe między dyrekcją a lekarzami przewidywało stopniowy wzrost wynagrodzeń lekarskich do 2010 r. W lutym tego roku dyrektor wypowiedział jednostronnie porozumienie, w następstwie czego każdy lekarz otrzymał wypowiedzenie dotychczasowych umów o pracę w części dotyczącej wynagrodzeń lekarskich, zmniejszające te wynagrodzenia o ok. 30 proc.

Powyższe działania dyrektora szpitala są - w ocenie OZZL - bezprawne. Prawo nie przewiduje bowiem możliwości jednostronnego wypowiedzenia porozumienia kończącego spór zbiorowy. "Jeśli zatem jednostronne wypowiedzenie przez dyrektora szpitala porozumienia kończącego spór zbiorowy było bezprawne, to i bezprawne są działania podjęte na jego podstawie, polegające na zmianie umów o pracę, a wcześniej - niepodwyższenie płac od 1 stycznia 2009 r." - podkreślono we wniosku mazowieckiego OZZL.

Nieoficjalnie lekarze przyznają, że sprawa wypowiedzenia warunków płacy ma charakter precedensowy i mogłaby w przyszłości dotyczyć i innych szpitali w kraju, w których wcześniej zawarto porozumienia płacowe w ramach sporu zbiorowego.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH