Dlaczego Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie zaprzestanie - najprawdopodobniej - swojej działalności od 1 czerwca 2009 r. i kto odpowiada za pozbawienie kilkuset tysięcy mieszkańców dawnego województwa ciechanowskiego specjalistycznej opieki szpitalnej?

Sytuacja w ciechanowskim szpitalu jest wyjątkowo trudno. Z końcem maja upływa termin wypowiedzeń z pracy, jakie złożyło ponad 100 z około 170 zatrudnionych w szpitalu medyków. Chcą odejść, bo nie zgadzają się na proponowaną przez dyrektora obniżkę pensji, którą po strajku przed dwoma laty udało się wywalczyć lekarzom, a przed rokiem pielęgniarkom.  Poza wypowiedzeniami złożyli też pozwy w sądzie pracy.

Dyrektor Zbigniew Trzeciak, jak sam wyjaśnia, nie miał wyjścia, bo szpital ma grubo ponad 20 mln zł długu, a o podwyżki zaczęły upominać się kolejne grupy zawodowe. Zimą strajkowali np. pracownicy medyczni.

Szans na porozumienie raczej nie ma. W wypowiedzeniach bowiem zmieniających warunki zatrudnienia i zawierających obniżkę pensji, dyrektor zaproponował lekarzom specjalistom – jak twierdzi Paweł Michał Król, przewodniczący OZZL w ciechanowskim szpitalu – uposażenie na poziomie wynagrodzenia lekarza rezydenta, czyli 3,8 tys. miesięcznie. 105 lekarzy nie przyjęło nowej umowy. 20 kolejnych zapowiedziało, że jeśli ich koledzy odejdą z pracy, oni również złożą wypowiedzenia.

Dyrektor dał ogłoszenia, że zatrudni lekarzy wielu specjalności i już dwukrotnie zwrócił się do rady społecznej szpitala o zgodę na czasowe zamknięcie ośmiu z ponad 20 oddziałów i 20 przyszpitalnych przychodni specjalistycznych. Rada dwukrotnie odmówiła, bo jak uważa jej szef – przewodniczący rady miasta Tomasz Grembowicz – doprowadziłoby to do dramatycznej sytuacji, w której mieszkańcy powiatu ciechanowskiego (prawie 100 tys. osób) i powiatów sąsiednich pozostaliby bez opieki zdrowotnej.

Do momentu gdy 105 lekarzy przestanie przychodzić do pracy, pozostały trzy tygodnie. Ale już teraz w szpitalu są problemy z zapewnieniem pełnej opieki. Wszystkim odchodzącym lekarzom przysługują trzy dni wolne na poszukiwanie pracy. Pacjenci zaczynają to odczuwać. Są dni, kiedy część poradni specjalistycznych jest zamknięta.

Lekarzy, którzy nie zgodzili się na przyjęcie nowych umów, wspiera Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W piątek zarząd regionu mazowieckiego OZZL jednogłośnie przyjął uchwałę, na podstawie której przeznaczy 500 tys. zł na zapomogi dla lekarzy z Ciechanowa.O ZZL zwrócił się także z apelem do lekarzy w całym kraju. Prosi ich o niezatrudnianie się w najbliższym czasie w szpitalu w Ciechanowie.

Szpital zatrudniający ok. 1,2 tys. osób jest największym pracodawcą w mieście i powiecie ciechanowskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH