Zainteresowanie finansowanymi przez NFZ badaniami mammograficznymi w Chrzanowie przeszło wszelkie oczekiwania. Do mammobusu, który na dwa dni (18-19 maja) przyjechał do miasta, ustawiały się tasiemcowe kolejki kobiet, zarówno tych, które na mammografię zapisały się wcześniej, jak i tych, które decyzję o badaniu podjęły

Czy to oznacza, że zmienia się świadomość polskich pacjentek, które dotychczas badały się niechętnie?

– Na pewno tak. Jeżeli kobiety biegnące z jednej pracy do drugiej lub robiące zakupy stanęły w kolejce do mammobusu, można tak chyba powiedzieć. Z drugiej strony duże zainteresowanie jest wynikiem naszej akcji informacyjnej w przychodniach – ocenia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jacek Bojdoł, dyrektor Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie, który zorganizował badania. – Oplakatowaliśmy także sporą część miasta. Pacjentki wiedziały o badaniach i miały czas na podjęcie decyzji. Fakt, iż udało się przebadać aż 220 pań, świadczy o tym, jak ważne jest dotarcie z informacją do pacjenta. Może małe zainteresowanie podobnymi akcjami wynika częściowo z bierności niektórych ZOZ-ów? Ważne były także godziny badań: od 9 do 19. Kobiety aktywne zawodowo nie musiały zwalniać się z pracy.

Sukces „mammobusowej” akcji w Chrzanowie może stać się wkrótce ostatecznym argumentem, przemawiającym za zakupem mammografu, co ZLA planuje już od dawna.

– Pracownia mammograficzna pracuje wprawdzie w chrzanowskim szpitalu, ale z punktu widzenia pacjenta i dostępności badań, przydałaby się także u nas – uważa dyrektor Bojdoł. – Moglibyśmy się wówczas uniezależnić od zewnętrznej firmy z Krakowa, do której należy mammobus. Mamy wolne pomieszczenia i odpowiednią kadrę, potrzebny jest tylko sprzęt oraz zgoda Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na finansowanie badań.

Mammobus z Ośrodka Wykrywania i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu gościł także, nie po raz pierwszy, w gminie Osiek. Ponieważ mógł wykonać nie więcej, niż 120 badań, a chętnych było więcej, uzgodniono, że kolejne badania mammograficzne odbędą się jesienią.

Gmina Osiek aktywnie dba o zdrowie swoich mieszkańców. Po badaniach w kierunku nowotworów skóry, zaprosi mieszkańców na profilaktyczne badanie płuc. Badania skóry także zostaną powtórzone.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH