Chorzów: samorząd chce fuzji dwóch szpitali, ale część lekarzy protestuje Tematem połączenia chorzowskich szpitali w poniedziałek (27 lutego) zajmie się prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Fot. Archiwum

Działania samorządu Chorzowa ws. połączenia Zespołu Szpitali Miejskich i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii są konieczne, by zapewnić dotychczasowy poziom leczenia - przekonywali podczas poniedziałkowego briefingu (27 lutego) lekarze z ZSM.

Lekarze ze szpitala pediatrycznego tymczasem sprzeciwiają się połączeniu. W piątek (24 lutego) rozpoczął się tam protest NSZZ "Solidarność". Jeszcze w poniedziałek (27 lutego) sprawą zajmie się prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Lekarze z ZSM przekonywali podczas spotkania z dziennikarzami, że tylko połączenie tych dwóch jednostek zapewni możliwość leczenia chorych na dotychczasowym poziomie i na wszystkich dotychczasowych oddziałach. Argumentowali, że po planowanych zmianach i wprowadzeniu tzw. sieci szpitali, ZSM znalazłby się na pierwszym poziomie finansowania, co mogłoby skutkować zamknięciem tam m.in. oddziału hematologii, geriatrii czy okulistyki.

Po połączeniu placówki znalazłyby się na poziomie trzecim i - w ocenie miasta oraz lekarzy ZSM - uzyskały w ten sposób najwyższy poziom referencyjności.

- Szpital pediatryczny niczego nie straci, może tylko zyskać poprzez kontakt z nami i z zapleczem, którym dysponujemy, a na pewno jesteśmy nie mniejszym szpitalem i dysponujemy szeroką diagnostyką i specjalistami - mówił lekarz kierujący oddziałem hematologicznym w ZSM Sebastian Grosicki.

Dodał, że działalność szpitali nie zdubluje się po połączeniu.

- Tam leczymy dzieci, tutaj - pacjentów dorosłych, głównie starszych - wskazał.

Pytany o akcję protestacyjną lekarzy ze szpitala pediatrycznego powiedział, że ich działania nie dotyczą bezpośrednio lekarzy z ZSM, tylko działań samego miasta.

- Nie słyszymy żadnych argumentów merytorycznych, które miałyby znaczenie dla tego protestu. Trudno nam sobie wyobrazić, dlaczego tak się dzieje. (...) Nas interesują kwestie leczenia chorych, by te możliwości tutaj zapewnić i utrzymać, dlatego gdyby były jakieś przesłanki merytoryczne, to pewnie byśmy starali się na ten temat dyskutować, ale takich nie dostrzegamy - podkreślił.

2 lutego Rada Miasta Chorzowa przyjęła uchwałę o połączeniu tych dwóch miejskich szpitali. Władze miasta argumentowały, że to odpowiedź na plan wprowadzenia sieci szpitali zakwalifikowanych do odpowiednich poziomów organizacyjnych, od czego będzie zależało ich finansowanie. Jak przekonuje samorząd Chorzowa, po zapowiadanej zmianie przepisów, tylko takie rozwiązanie zapewni utrzymanie wszystkich oddziałów szpitalnych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH