Chorzów: radni zdecydowali o połączeniu dwóch szpitali Za przyjęciem uchwały o połączeniu szpitali zagłosowało 15 radnych, 4 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Fot. Archiwum

Radni Chorzowa zdecydowali w czwartek (2 lutego) o połączeniu dwóch szpitali - Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego z Zespołem Szpitali Miejskich. Fuzja ma nastąpić do końca tego półrocza.

To odpowiedź miasta na plan wprowadzenia sieci szpitali zakwalifikowanych do odpowiednich poziomów organizacyjnych, od czego będzie zależało ich finansowanie. Jak przekonuje samorząd Chorzowa, po zapowiadanej zmianie przepisów, tylko takie rozwiązanie zapewni utrzymanie wszystkich oddziałów szpitalnych.

Jak poinformowała Karolina Skórka, rzeczniczka chorzowskiego magistratu, po burzliwej dyskusji, za przyjęciem uchwały o połączeniu szpitali zagłosowało 15 radnych, 4 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Jak głosi przyjęta uchwała, połączenie szpitali następuje poprzez przeniesienie całego mienia - m.in. z wszystkimi zobowiązaniami i należnościami - Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii (ChCPiO) na Zespół Szpitali Miejskich (ZSM). Pracownicy pierwszego z tych szpitali staną się pracownikami drugiego.

Uchwała wchodzi z dniem podjęcia. Za datę formalnego połączenia podano dzień wykreślenia ChCPiO z Krajowego Rejestru Sądowego. Samorząd zapewnia, że połączenie szpitali ma mieć charakter wyłącznie administracyjny.

Radni przyjęli także nowy statut Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie.

W środę (1 lutego) o wstrzymanie działań zmierzających do połączenia tych dwóch szpitali zaapelowało prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. W piśmie wskazano, że tak poważna decyzja i znamienna dla zabezpieczenia opieki zdrowotnej mieszkańców, zwłaszcza dzieci, tak z Chorzowa, jak i spoza miasta, wymaga dogłębnej analizy, a także wszechstronnego rozważenia jej skutków.

Zgodnie z projektowanym przez resort zdrowia systemem, szpitale, które zostaną zakwalifikowane do tzw. sieci będą miały zagwarantowane finansowanie świadczeń ze środków publicznych (tzw. ryczałt), ale wyłącznie w tych zakresach, które mieszczą się w ramach określonego poziomu (projekt ustawy przewiduje sześć poziomów organizacyjnych w ramach sieci). Umowa z NFZ zostanie zawarta przez placówki, które wejdą do sieci, na cztery lata. Szpitale, które nie zostaną włączone do systemu, będą ubiegały się o finansowanie świadczeń zdrowotnych w drodze konkursu.

Zgodnie z aktualną wersją projektów przepisów, Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie miałby zostać zaliczony do pierwszego poziomu szpitali (szpitali powiatowych), a Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego do poziomu trzeciego (wieloprofilowych szpitali specjalistycznych).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH