
Z początkiem sierpnia dwa miejskie szpitale w Chorzowie - dla dorosłych oraz Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii - zostały oficjalnie połączone i odtąd działają jako Zespół Szpitali Miejskich. Tym samym zakończył się wywołujący emocje półroczny proces fuzji.
Jego finiszem jest zapis w Krajowym Rejestrze Sądowym o rozszerzeniu działalności Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) o całą dotychczasową aktywność Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego (ChCPiO). Jak tłumaczyła pełnomocnik prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej Magdalena Sekuła, oznacza to automatyczne wykreślenie z KRS-u szpitala dziecięcego.
Sekuła zapewniła też, że proces technicznego łączenia szpitali przebiega na razie bez przeszkód.
- Personel obu placówek wspólnie pracuje nad ustaleniem procedur, które umożliwią sprawne i skuteczne funkcjonowanie jednego z największych szpitali na Śląsku - mówiła.
Obecnie scalona placówka zatrudnia łącznie ok. 1,2 tys. osób.
Z propozycją fuzji wyszedł na początku tego roku chorzowski samorząd argumentując, że to odpowiedź na zapowiadaną jeszcze wówczas reformę systemu służby zdrowia poprzez stworzenie tzw. sieci szpitali i jedyna możliwość utrzymania po jej wprowadzeniu świadczeń medycznych na dotychczasowym poziomie. Bez połączenia pierwotny ZSM znalazłby się w sieci na poziomie szpitali powiatowych, co skutkowałoby nieotrzymaniem ryczałtu na wszystkie oddziały i w konsekwencji kilkunastomilionowym deficytem w budżecie placówki.
Rzeczniczka chorzowskiego magistratu Karolina Skórka przypomniała, że w czerwcowej rozpisce ws. sieci, szpitale wpisane zostały jako dwa osobne.
- Teraz, po połączeniu spełniamy już warunki, by znaleźć się na poziomie szpitali wielospecjalistycznych i tym samym uzyskać najwyższy stopień referencyjności - powiedziała.
Ustawa, która wprowadza sieć szpitali, w pełni wejdzie w życie 1 października, jednak wcześniej wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci zostaną uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną lub już powstały w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów.
Skórka dodała, że koszty związane z łączeniem placówek w wysokości 800 tys. zł pokryło miasto. Środki te zostały przeznaczone na ujednolicenie oprogramowania, łączenie baz danych oraz dostosowanie obu szpitali do prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej, łącznie z elektroniczną dokumentacją medyczną.
Za połączeniem placówek od początku opowiadali się pracownicy pierwotnego ZSM, a przeciw - szpitala dziecięcego, gdzie m.in. założono Społeczny Komitet Ratowania Chorzowskiej Pediatrii, a także prowadzono akcję informacyjno-protestacyjną.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 21:02 Płock: ponad 13 mln zl dla szpitala wojewódzkiego z budżetu województwa
- 20:01 Medicover przejmie za ponad 300 mln zł szpitale Neomedic
- 19:01 PZ Cormay zmienia lokalizację centrum produkcyjnego
- 18:28 Badania: doktorantka z Wrocławia chce uzyskać nowe związki steroidowe
- 17:28 Mazowieckie: tylko w lutym 38 nowych przypadków zachorowań na odrę
- 16:57 RPP: najbliższe telefoniczne dyżury przedstawicieli organizacji pacjentów
- 16:26 Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko rozwoju stwardnienia zanikowego bocznego
- 1 Szpital pod kreską: nie brakuje menedżerów chętnych do zarządzania długiem
- 2 Zakup drukarek nie jest najlepszym pomysłem na inwestowanie w rozwój e-zdrowia
- 3 Liczba cesarskich cięć jest w Polsce dramatycznie wysoka. Czy odwrócimy ten trend?
- 4 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 5 Świętokrzyskie: trwa już szósta kontrola lecznic przez NFZ. Chodzi o dodatki dla pielęgniarek
- 6 Nowatorska operacja w Łodzi: zastawkę serca lekarze wycięli z jelita
- 7 E-dokumentacja pacjenta w jego smartfonie? Tak, to możliwe
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych