Chorzów: opadają emocje związane z połączeniem szpitali Chorzów: opadają emocje związane z połączeniem szpitali. Fot. Archiwum

Z początkiem sierpnia dwa miejskie szpitale w Chorzowie - dla dorosłych oraz Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii - zostały oficjalnie połączone i odtąd działają jako Zespół Szpitali Miejskich. Tym samym zakończył się wywołujący emocje półroczny proces fuzji.

Jego finiszem jest zapis w Krajowym Rejestrze Sądowym o rozszerzeniu działalności Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) o całą dotychczasową aktywność Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego (ChCPiO). Jak tłumaczyła pełnomocnik prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej Magdalena Sekuła, oznacza to automatyczne wykreślenie z KRS-u szpitala dziecięcego.

Sekuła zapewniła też, że proces technicznego łączenia szpitali przebiega na razie bez przeszkód.

- Personel obu placówek wspólnie pracuje nad ustaleniem procedur, które umożliwią sprawne i skuteczne funkcjonowanie jednego z największych szpitali na Śląsku - mówiła.

Obecnie scalona placówka zatrudnia łącznie ok. 1,2 tys. osób.

Z propozycją fuzji wyszedł na początku tego roku chorzowski samorząd argumentując, że to odpowiedź na zapowiadaną jeszcze wówczas reformę systemu służby zdrowia poprzez stworzenie tzw. sieci szpitali i jedyna możliwość utrzymania po jej wprowadzeniu świadczeń medycznych na dotychczasowym poziomie. Bez połączenia pierwotny ZSM znalazłby się w sieci na poziomie szpitali powiatowych, co skutkowałoby nieotrzymaniem ryczałtu na wszystkie oddziały i w konsekwencji kilkunastomilionowym deficytem w budżecie placówki.

Rzeczniczka chorzowskiego magistratu Karolina Skórka przypomniała, że w czerwcowej rozpisce ws. sieci, szpitale wpisane zostały jako dwa osobne.

- Teraz, po połączeniu spełniamy już warunki, by znaleźć się na poziomie szpitali wielospecjalistycznych i tym samym uzyskać najwyższy stopień referencyjności - powiedziała.

Ustawa, która wprowadza sieć szpitali, w pełni wejdzie w życie 1 października, jednak wcześniej wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci zostaną uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną lub już powstały w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów.

Skórka dodała, że koszty związane z łączeniem placówek w wysokości 800 tys. zł pokryło miasto. Środki te zostały przeznaczone na ujednolicenie oprogramowania, łączenie baz danych oraz dostosowanie obu szpitali do prowadzenia dokumentacji w formie elektronicznej, łącznie z elektroniczną dokumentacją medyczną.

Za połączeniem placówek od początku opowiadali się pracownicy pierwotnego ZSM, a przeciw - szpitala dziecięcego, gdzie m.in. założono Społeczny Komitet Ratowania Chorzowskiej Pediatrii, a także prowadzono akcję informacyjno-protestacyjną.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH