Chorzów: miasto planuje połączyć dwa szpitale FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Władze Chorzowa do końca czerwca br. planują połączyć dwa szpitale: Zespół Szpitali Miejskich oraz Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii. Jak przekonują, po zapowiadanej zmianie przepisów tylko takie rozwiązanie zapewni utrzymanie wszystkich oddziałów szpitalnych.

Wiceprezydent Chorzowa Wiesław Raczyński wyjaśnił podczas wtorkowej konferencji, że na podstawie planowanych zmian zostanie ustalona sieć szpitali zakwalifikowanych do odpowiednich poziomów organizacyjnych. Od tego będzie zależało ich finansowanie.

- Ze wstępnych symulacji wynika, że (po zatwierdzeniu tych zmian - PAP) Zespół Szpitali Miejskich zostanie zaliczony do I poziomu szpitali, a Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii do poziomu III" - podał. Oznaczałoby to, że ryczałt dla ChCPiO będzie obejmował 100 proc. wartości usług świadczonych w 2015 r., a dla ZSM - mniej.

To w konsekwencji - dodał - mogłoby oznaczać likwidację niektórych oddziałów szpitalnych ZSM. - Pojawi się deficyt w kwocie 14 mln zł. Oddziały takie jak hematologia, okulistyka, endokrynologia i częściowo chemioterapia zostaną wyłączone z ryczałtu, co będzie skutkowało koniecznością ich zamknięcia, nawet jeżeli częściowo uzyskają finansowanie poprzez udział w konkursach. Istnieje zatem ryzyko likwidacji 250 etatów i pogłębienia straty generowanej na działalności podstawowej ZSM - tłumaczył.

Rozwiązaniem ma być połączenie tych dwóch placówek w jeden zakład leczniczy i przez to zakwalifikowanie go do poziomu III. Zdaniem samorządu, zagwarantuje to utrzymanie dotychczasowego zakresu świadczonych usług przez dwa szpitale, utrzymanie wszystkich oddziałów, a co za tym idzie - zapewnienie zatrudnienia lekarzom, pielęgniarkom i pracownikom pomocniczym.

Jak tłumaczył wiceprezydent, decyzja o podjęciu działań już teraz wiąże się z terminami możliwego wejścia zmian w życie. - Przepisy te mają zostać uchwalone do końca marca, a ryczałty i konkursy powinny zostać rozstrzygnięte do połowy roku - mówił Raczyński.

Trwają prace nad ustaleniem procedury połączenia tych placówek, która następnie zostanie przekazana związkom zawodowym do konsultacji. Ostatecznie zgodę na połączenie musi wydać Rada Miasta. - Liczymy, że cały ten proces potrwa do połowy roku - podał Raczyński.

Wiceprezydent zapewnił też, że połączenie szpitali nie zagraża finansom placówek ani nie oznacza zwolnień personelu medycznego. Redukcje mogą natomiast -zaznaczył wiceprezydent - dotknąć pracowników administracyjnych.

Dyrektor ZSM Anna Knysok zastrzegła, że ostateczna decyzja o połączeniu placówek jest związana z przyjęciem bądź nie proponowanych zmian. - Jeśli ustawa nie wejdzie w życie, to połączenie na pewno nie będzie realizowane - powiedziała.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH