Chorzów: dyrektor szpitala pediatrycznego odwołany, zastąpi go... Wiceprezydent Chorzowa Wiesław Raczyński wskazał, że Grzegorz Szpyrka eskalował ten konflikt, m.in. biorąc udział w działaniach komitetu protestacyjnego. Fot. Archiwum

Dyrektor Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii Grzegorz Szpyrka, który był przeciwny połączeniu tej placówki z Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie, stracił w środę (15 marca) stanowisko. Zastąpił go Włodzimierz Kaczmara, który podejmie obowiązki we czwartek (16 marca).

Sprawa połączenia dwóch należących do chorzowskiego samorządu szpitali od kilku tygodni budzi emocje. Władze miasta argumentują, że to odpowiedź na planowaną reformę służby zdrowia; dzięki połączeniu oba miałyby zapewnione finansowanie.

- Fuzja placówek medycznych zawsze budzi wiele emocji, dlatego zadaniem dyrektora jest przekazywanie rzetelnych informacji oraz tonowanie nastrojów. Niestety, Grzegorz Szpyrka eskalował ten konflikt, m.in. biorąc udział w działaniach komitetu protestacyjnego - powiedział w środę (15 marca) wiceprezydent Chorzowa i przewodniczący Rady Społecznej CHCPiO Wiesław Raczyński.

Grzegorz Szpyrka powiedział w środę PAP, że decyzja o jego odwołaniu nie została zaopiniowana przez zwołaną w trybie nagłym radę społeczną szpitala, której przedstawiciele odmówili procedowania tej kwestii i skreślili ją z porządku obrad.

- Starałem się być obiektywny w relacjonowaniu załodze planów władz miasta, ale pracownicy mieli uzasadnione, moim zdaniem, obawy o swoje miejsca pracy i los szpitala, ponieważ nikt nie przedstawił nam dokładnego planu połączenia, nawet uzasadnienie uchwały rady miasta było dość enigmatyczne. Słyszymy jedynie deklaracje, że wszystko będzie w porządku - powiedział.

- To dla mnie trudny moment, bo kierowałem tym szpitalem przez 21 lat i z podupadającej w latach 90. placówki wyprowadziliśmy go wraz z zespołem na szpital o dobrej renomie, z 9 mln zł na plusie - dodał.

Jak informuje Urząd Miasta w Chorzowie, Włodzimierz Kaczmara ma wieloletnie doświadczenie menadżerskie w placówkach medycznych, był m.in. zastępcą dyrektora Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Krakowie, jest specjalistą z zakresu doskonalenia kadr kierowniczych i gospodarowania zasobami pracy.

Przedstawiciele władz miasta zapewniają też, że połączenie szpitali w Chorzowie będzie miało charakter wyłącznie administracyjny i że nie zmieni się dostępność do usług medycznych dla pacjentów. Stan zatrudnienia w szpitalu dziecięcym ma pozostać na dotychczasowym poziomie, nie zmienią się również plany inwestycyjne.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH