Kobieta, która urodzi dziecko w domu, musi sama zapłacić za opiekę położnej, leki oraz szczepionki dla dziecka. Niemal tysiąc osób podpisało się już pod petycją do ministra zdrowia i parlamentarzystów. Żądają prawa do wyboru miejsca porodu - informuje Gazeta Wyborcza.

Porody w domu są coraz popularniejsze, ale Narodowy Fundusz Zdrowia ich nie finansuje. Rodzice muszą płacić za wszystko z własnej kieszeni.

 - A to nie jest tylko koszt pracy położnej (średnio 900-1500 zł). Na przykład immunoglobulinę stosowaną przy konflikcie serologicznym matka dostaje w szpitalu bezpłatnie. W przypadku porodu domowego musi za nią zapłacić, a preparat kosztuje aż 300 złotych - mówi dla Gazety Katarzyna Oleś, szefowa Stowarzyszenia „Dobrze Urodzeni”,

Rodzice dzieci urodzonych w domu mają także kłopoty ze zdobyciem szczepionki przeciwko gruźlicy, którą dzieci urodzone w szpitalu dostają za darmo.

Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie „Dobrze Urodzeni” walczą o to, by NFZ zaczął finansować koszty narodzin dziecka poza szpitalem. Nie tylko w domu, ale także w tzw. domu narodzin czy izbie porodowej. Po internecie od kilku tygodni krąży petycja w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia oraz parlamentarzystów. Podpisało się pod nią już niemal tysiąc osób.

Nie każda kobieta może i chce rodzić w domu. W całej Polsce pracuje teraz zaledwie 12 położonych, które przyjmują legalnie porody w domach, więc jest to zjawisko elitarne. Jednak, jeśli kobieta może i chce urodzić poza szpitalem, państwo powinno jej to umożliwić.

Walka o prawo do porodu poza szpitalem trwa od lat. O problemie zrobiło się głośno po likwidacji ostatniej izby porodowej w Polsce - w Lędzinach. Dzięki postulatom między innymi Fundacji Rodzić po Ludzku powołany przez ministerstwo zespół opracowujący nowe standardy opieki okołoporodowej zajął się także sprawą możliwości finansowania pozaszpitalnej opieki nad rodzącą. Na razie jednak nie są znane efekty jego pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH