PAP/Rynek Zdrowia | 19-02-2010 11:56

Charytatywne SMS-y będą zwolnione z VAT

W piątek (19 lutego) premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, apelujących o zwolnienie z VAT charytatywnych SMS-ów.

Donald Tusk poinformował po spotkaniu, że rozporządzenie w tej sprawie zostało już przygotowane, i zostanie najszybciej jak to możliwe, wprowadzone w życie.

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świąteczej Pomocy Piotr Burczyński powiedział przed spotkaniem, że będzie to pożyteczne nie tyle dla samych organizacji charytatywnych, ale przede wszystkim dla osób, które otrzymują za ich pośrednictwem pomoc. Poinformował, że od dobroczynnych SMS-ów, przesyłanych co roku na rzecz Fundacji, odprowadzane jest ok. 1,5-2 mln zł podatku.

Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska zaznaczyła, że decyzja o zwolnieniu SMS-ów z podatku VAT jest absolutnie priorytetowa.

– Osoby wpłacające pieniądze za pomocą SMS-ów powinny wiedzieć, że całość kwoty idzie dla potrzebujących – stwierdziła Ochojska. I dodała, że przekonywanie administracji rządowej do tej decyzji trwało bardzo długo.

W środę (17 lutego) wiceminister finansów Maciej Grabowski poinformował, że rozwiązanie przewidujące zniesienie VAT od charytatywnych SMS-ów jest już gotowe i jeszcze w tym tygodniu zostanie upublicznione.

Charytatywne SMS-y są jedną z form zbierania środków przez organizacje dobroczynne. Opłaty za SMS-y operatorzy telekomunikacyjni przekazują na rzecz organizacji. Są one jednak pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego SMS-a, który zasila konto fiskusa. Od dłuższego czasu fundacje walczą o zdjęcie VAT z tej formy darowizn.