Cesja wierzytelności szpitala tylko za zgodą organu tworzącego Cesja wierzytelności szpitala tylko za zgodą organu tworzącego. Fot. Fotolia

Dostawca nie może swobodnie dysponować swoją wierzytelnością. Na sprzedaż długu bankowi bądź firmie faktoringowej musi mieć zgodę powiatu. Tak wynika z art. 54 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej.

W większości przypadków 60-dniowy ustawowy termin na zapłatę nie jest dotrzymywany przez szpitale, co zmusza dostawców do poszukiwania finansowania w celu utrzymywania płynności. Rozwiązaniem części problemów przedsiębiorców mogłaby być cesja wierzytelności.

Nie zawsze jednak skorzystanie z tego prawa w relacjach biznesu ze szpitalami jest możliwe. Chodzi o art. 54 ust. 5 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, nakazujący by podmiot tworzący szpital, czyli np. powiat, wyraził zgodę na cesję wierzytelności.

Nawet więc jeśli dostawca jest wierzycielem, a szpital dłużnikiem, ten pierwszy nie może swobodnie dysponować swoim uprawnieniem. Nie może bez zgody podmiotu tworzącego, czyli np. powiatu, sprzedać długu bankowi bądź firmie faktoringowej.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH