Rząd proponuje zastąpienie tzw. podatku Religi, czyli 12 proc. opłaty od każdej polisy OC komunikacyjnego, systemem, w którym NFZ będzie żądać pokrycia rzeczywistych kosztów leczenia od sprawców. Jeśli ci mieliby polisę OC, faktury trafiałyby do ubezpieczycieli.

Zniesienie podatku Religi nie doprowadzi do obniżek cen polis OC komunikacyjnego. Proponowany alternatywny system pokrywania kosztów leczenia ofiar wypadków jest i skomplikowany, i kosztowny.

Dzięki podatkowi Religi do kasy Narodowego Funduszu Zdrowia ubezpieczyciele odprowadzą w tym roku prawie 0,8 mld zł. Towarzystwa sfinansowały ten wydatek, podnosząc składki przeciętnie o 5-7 proc.

Obecnie UFG płaci za szkody wyrządzone przez nieubezpieczonego kierowcę, ale żąda od niego zwrotu wypłaconych pieniędzy, więc dołączenie roszczeń NFZ byłoby naturalne. Jeszcze większym problemem może być poziom skomplikowania proponowanego systemu rozliczeń między NFZ a ubezpieczycielem.

Chodzi o brak jasnych reguł wyceny kosztów leczenia poszczególnych osób, które różnią się w zależności od zastosowanej techniki czy miejsca wykonania. To może być pole do sporów między towarzystwami a NFZ. Istotne jest też rozstrzyganie, czy poszkodowany nie przyczynił się do powstania szkody albo jest wręcz współwinny, co wpływa na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. NFZ musiałby stawać w sądach jako strona w takich sprawach.

Obciążenia towarzystw mogłyby spaść z około 800 mln zł, które wpłacą do NFZ w tym roku, do około 300-400 mln zł. Zwraca uwagę, że wprowadzenie podatku Religi doprowadziło do wzrostu stawek za OC o około 5-7 proc. Niestety, mniejsze obciążenia z tego tytułu nie oznaczają spadku cen za takie polisy.

Jak powiedział nam Bartosz Figurski, konsultant z Link4 ceny polis i tak rosną, są obliczane bardzo indywidualnie w zależności od zbyt wielu elementów żeby kierowcy odczuli zniesienie podatku Religi. Zresztą na razie jeszcze nic nie wiadomo.

Chodzi na przykład o nowe przepisy o zadośćuczynieniu dla rodzin ofiar wypadków. Na razie jeszcze nie wiadomo, jakie obciążenia dla towarzystw wiążą się z wprowadzeniem tych przepisów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH