Centrum urazowe wciąż kwestionowane przez NFZ: co dalej z finansowaniem?

W Poznaniu bez zmian: Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ nadal uważa, że Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia nie spełnia kryteriów wyznaczonych centrum urazowemu przez zarządzenie prezesa NFZ. Sytuacja wpływa bezpośrednio nie tyle na dostęp pacjentów do świadczeń, ile na finanse szpitala, który nie może liczyć na takie kwoty z Funduszu, jak inne centra urazowe w kraju.

O patowej sytuacji w Poznaniu pisaliśmy w listopadzie 2013 r. Minęły cztery miesiące, ale nic się w tej sprawie nie zmieniło.

Czytaj: Centrum urazowe widmo w Poznaniu. Szpital twierdzi, że istnieje, NFZ zaprzecza...

Wielkopolski OW NFZ poinformował Rynek Zdrowia, że Centrum Urazowe zlokalizowane w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejski im. J. Strusia z Zakładem Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Poznaniu w dalszym ciągu nie spełnia warunków wymaganych (określonych w załączniku nr 3 zarządzenia nr 89/2013/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 19 grudnia 2013 r.) w zakresie udokumentowanego, całodobowego zapewnienia udziału lekarzy specjalistów II stopnia w składzie zespołu urazowego realizującego leczenie pacjentów z mnogimi obrażeniami ciała.

- Lekarze posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej zatrudnieni są w niewystarczającym wymiarze czasu pracy. Lekarze specjaliści w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej, otolaryngologii oraz położnictwa i ginekologii zatrudnieni są na podstawie umowy na konsultacje w razie zdarzenia, a tym samym nie zapewniają całodobowego udziału w zespole urazowym. Nie zostali również wykazani w harmonogramie żadnego z oddziałów w/w szpitala - wyjaśnia Hanna Philips, z biura rzecznika prasowego Wielkopolskiego OW NFZ.

Wycena wciąż niższa
W związku z tym świadczenia związane z diagnostyką i leczeniem obrażeń mnogich w szpitalu im. Strusia rozliczne są nadal na ogólnie obowiązujących zasadach, "zgodnie z wyceną w katalogu JGP w rodzaju leczenie szpitalne w sekcji obrażenia, urazy, a nie drożej, jak centrum urazowe, według wyceny w katalogu grup zgodnie z grupą '"T".

Stanisław Rusek, rzecznik szpitala im. J. Strusia uważa, że lecznica od początku spełniała kryteria wyznaczone przez wojewodę i Ministerstwo Zdrowia.

- NFZ jest jedyną instytucją, która nie dostrzega, że szpital udziela pomocy w ramach centrum urazowego. Spełniamy kryteria dotyczące specjalistów z zakresu chirurgii szczękowej, ginekologii i położnictwa oraz otolaryngologii, działając we współpracy z innymi szpitalami Poznania i dysponując kadrą, która natychmiast będzie reagowała na potrzeby, jeśli się takie pojawią. Specjaliści są dostępni w każdej chwili - zapewnia Stanisław Rusek.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH