Centrum Zdrowia Dziecka: skąd takie zadłużenie? Szpital ma ponad 336 mln zł długu, w tym zobowiązania wymagalne - 23 mln zł. FOT. Ken Teegardin/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Centrum Zdrowia Dziecka to jeden z najważniejszych ośrodków pediatrycznych w Polsce, a jednocześnie jeden z najbardziej zadłużonych. Z powodu strajku pielęgniarek ograniczono przyjęcia pacjentów, część wypisano lub przeniesiono. Czy strajk może doprowadzić do likwidacji szpitala?

Trochę historii
Ideę Pomnika-Szpitala, który upamiętniałby dzieci - ofiary II wojny światowej, zaproponowała w latach 60. XX w. pisarka Ewa Szelburg-Zarembina. Inicjatywę wniosła pod obrady Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa w 1965 r. Seweryna Szmaglewska - była więźniarka hitlerowskich obozów koncentracyjnych i autorka książki "Dymy nad Birkenau".

W 1968 r. powołano społeczny komitet budowy szpitala, rozpoczęła się zbiórka środków na ten cel. Akt erekcyjny pod budowę wmurowano w 1973 r. Pierwszego pacjenta CZD przyjęło 15 października 1977 r.

Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" to jedna z największych i najnowocześniejszych placówek pediatrycznych w Polsce. Szpital ma ok. pół tysiąca łóżek. Ok. 75 proc. pacjentów cierpi na choroby przewlekłe; wiele dzieci przebywa w szpitalu miesiącami. Działa w nim 16 klinik, 26 oddziałów oraz 30 poradni. Pracują tu specjaliści, którzy pełnią funkcje konsultantów krajowych i wojewódzkich.

Ten szpital ma nawet szkołę
W CZD wykonywane są zabiegi, których nie przeprowadza się w żadnej innej placówce. Klinika Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów jest jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym wykonuje się transplantacje narządów u dzieci (wątroby, nerek, jelita) i należy w tej dziedzinie do największych w Europie ośrodków transplantacji u dzieci.

Wielu pacjentów przebywa w szpitalu tygodniami, często wraz z rodzicami. Są tu poczta, bank, bary, a w podziemiach, przez personel i pacjentów zwanych "Marszałkowską", także sklepy - z ubraniami, zabawkami, kosmetykami, jedzeniem. W szpitalnej kaplicy odbywają się chrzty, komunie, a nawet bierzmowania.

Instytut zapewnia możliwość przebywania jednego rodzica wraz z dzieckiem bez ograniczeń czasowych w każdym z oddziałów, przez całą dobę. Na oddziałach są pokoje socjalne, w których mogą zrobić sobie herbatę, podgrzać posiłek. Przy CZD jest też hotel.

W szpitalu jest zespół szkół z podstawówką, gimnazjum, liceum ogólnokształcącym, przedszkolem. Oceny, które otrzymają pacjenci, są honorowane w ich szkołach. Zdarza się, że uczniowie podczas pobytu w szpitalu zdają państwowe egzaminy. W CZD działa też kilka fundacji.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH