Centrum Dializa wzywa NFZ do zapłaty ponad 14,5 mln zł za świadczenia

Centrum Dializa sp. z o.o. złożyło w Śląskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach wezwania do zapłaty za koszty leczenia na łączną kwotę 14 652 377 zł.

Chodzi o zwrot kosztów zabiegów kardiologicznych ratujących życie wykonywanych przez spółkę bez kontraktu z NFZ w szpitalach powiatowych: w Pszczynie, Knurowie oraz Tarnowskich Górach. Świadczenia były udzielane w latach 2013 - 2016.

Jak czytamy w przesłanym nam komunikacie, w minionych latach Centrum Dializa wielokrotnie zwracało się pisemnie do NFZ o zawarcie kontraktu na wymienione usługi. NFZ nie odpowiadał pozytywnie na składane wnioski. Z uwagi na ilość świadczeń (ok. 1500), które spółka wykonała w ciągu 4 lat, skompletowanie dokumentacji medycznej i finansowej było bardzo czasochłonne i kosztowne.

W ocenie Centrum Dializa pacjenci, którym udzielono pomocy byli w przeważającej większości przypadków przywożeni do oddziałów kardiologicznych prowadzonych przez Centrum przez karetki pogotowia ratunkowego w stanach bezpośredniego zagrożenia życia.

"Ustawa o świadczeniu usług zdrowotnych określa, że koszt leczenia takich pacjentów musi być pokryty przez płatnika. Mimo tego do chwili obecnej Spółka nie otrzymała z tego tytułu żadnych środków z NFZ. Wielka wartość wykonanych usług sprawiła, że Spółka skierowała do NFZ wezwanie o zapłatę za udzielone świadczenia" - podało w komunikacie Centrum Dializa sp.z.o.o.

Na komunikat Centrum Dializa zareagował Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach. Oto oświadczenie Śląskiego OW NFZ:

Pacjenci województwa śląskiego mają zapewniony optymalny dostęp do świadczeń kardiologii inwazyjnej. W ocenie Śląskiego OW NFZ odpowiednia jest zarówno liczba podmiotów realizujących obecnie przedmiotowe świadczenia w ramach umów zawartych z NFZ na obszarze województwa śląskiego, jak i wysokość ponoszonych na nie środków finansowych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kontraktowanie świadczeń w zakresie kardiologii na terenie całego kraju odbywa się w sposób zapewniający dostępność do świadczeń radiologii zabiegowej na naczyniach wieńcowych wykonywanych w pracowni hemodynamiki lub pracowni radiologii zabiegowej w proporcji jedna pracownia na co najmniej 300 tys. mieszkańców województwa.

Jednym z mierników dostępu do świadczeń jest wartość wskaźnika łącznej rocznej kwoty zawartych kontraktów w przeliczeniu na 10 tysięcy ubezpieczonych. W woj. śląskim wskaźnik ten jest znacząco wyższy od średniej krajowej, lokalizując je na pierwszym miejscu w skali kraju - wyjaśnia NFZ.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH