Centrum Dializa chce rozwiązać umowę dzierżawy szpitala w Opatowie Fot. archiwum

Polubownym rozwiązaniem umowy dzierżawy szpitala w Opatowie (Świętokrzyskie) może zakończyć się współpraca powiatu opatowskiego i spółki Centrum Dializa. Spółka podnosi, że poprzez ciągłe kontrole powiatu trudno jest zarządzać lecznicą. Starosta podkreśla, że audyty były słuszne.

Funkcjonowanie opatowskiego szpitala bada prokuratura. Nieprawidłowości wykazały kontrole NFZ i samorządu. W ub.r. fundusz cofnął kontrakt dla jednego z oddziałów.

Spółka Centrum Dializa z Sosnowca dzierżawi szpital od powiatu opatowskiego od września 2015 r. Umowa miała obowiązywać 30 lat.

W komunikacie prasowym przesłanym w piątek (20 października) PAP spółka poinformowała, że zwróciła się do starosty z propozycją rozwiązania za porozumieniem stron umowy dzierżawy opatowskiego szpitala, ze skutkiem na 31 października. "Jednocześnie Centrum Dializa poinformowało starostę, że w razie niewyrażenia zgody zawiesi działalność szpitala, gdyż zarządzanie nim zostało przez działania starosty skutecznie uniemożliwione" - napisano w komunikacie.

Według spółki szpital jest codzienne kontrolowany przez powiat i inne organy publiczne, a "bezpodstawne donosy do organów ścigania, skutecznie paraliżujące jego pracę" dzierżawca odbiera "jako nękanie i środek wywierania presji mającej, jak należy domniemywać, skłonić dzierżawcę do rezygnacji z prowadzenia szpitala".

Zdaniem spółki powiat nakładał na dzierżawcę "nieuzasadnione kary umowne". W ocenie spółki, starostwo w swych działaniach łamało prawo, zawłaszczając kompetencje przynależne Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Chodzi m.in o kontrole z zakresu udzielania świadczeń medycznych. "Ingerowanie powiatu w strategię prowadzenia szpitala jest już tak daleko posunięte, że sprawowanie kontroli nad szpitalem przez dzierżawcę stało się mocno utrudnione. "Dzierżawca nie może zgodzić się, by na jego koszt i odpowiedzialność szpital w praktyce prowadzony był przez powiat" - podkreślono w komunikacie.

Starosta opatowski Bogusław Włodarczyk wyraził nadzieję, że podczas rozmów z przedstawicielami spółki, które zaplanowano na poniedziałek, zostaną wypracowane rozwiązania pozwalające na przejęcie szpitala przez samorząd za porozumieniem stron, w ramach cesji kontraktu na świadczenia zdrowotne. Szpital będzie mogła przejąć powiatowa spółka Top Medicus, która obecnie na mocy umowy z NFZ prowadzi Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i udziela świadczeń rehabilitacyjnych.

W opinii starosty samorząd miał prawo do kontrolowania działalności szpitala. - Dokonywał kontroli przez swoje komisje. Kontrole dotyczyły przestrzegania umowy dzierżawy szpitala przez spółkę - argumentował Włodarczyk.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH