Centralny Szpital Weteranów w Łodzi jako jedyna w Polsce placówka od 2006 roku ma obowiązek przyjmować poza kolejnością i leczyć kombatantów wojennych. Nie dostaje na to jednak pieniędzy ani z Ministerstwa Zdrowia, ani z Ministerstwa Obrony Narodowej - informuje Dziennik Łódzki.

Bez dodatkowych funduszy – informuje gazeta, powołując się na rozmowę z dr. Jackiem Ryszem, dyrektorem szpitala - placówka nie jest w stanie dostosować obiektu do przyjęcia żołnierzy wyjeżdżających na misje pokojowe oraz weteranów w starszym wieku. W szpitalu bowiem brakuje podjazdów, nowych wind, a także nowych łóżek szpitalnych.

Dyrekcja szpitala zabiega o to, aby w celowych dotacjach resortu zdrowia, jakie trafiają do poszczególnych szpitali, był też uwzględniony Centralny Szpital Weteranów. W przygotowaniu jest bowiem projekt ustawy, który ma regulować status osób wracających z misji zagranicznych ONZ i NATO. Projekt ma trafić do Sejmu na początku 2009 roku. Zgodnie z nim, opieką państwa mają zostać objęci wszyscy żołnierze, którzy wrócą z misji i mają problemy ze zdrowiem. Będą mieli prawo do porady lekarskiej bez kolejek i pierwszeństwo w operacjach planowych.

Pacjentów po misjach będzie przybywać. Według danych MON, z Afganistanu i Iraku wróciło około 200 żołnierzy rannych w boju i tych, którzy zachorowali poza polem walki. Pojedynczy żołnierze trafiają na razie do lekarzy w przyszpitalnej przychodni. Z misji coraz więcej osób wraca z problemami psychologicznymi. Z Afganistanu i Iraku z powodu tzw. stresu pola walki wróciło przed planowanym terminem 46 osób. Łódzka placówka bez wątpienia powinna więc mieć poradnię psychologiczną dla żołnierzy.

Najpilniejsze potrzeby inwestycyjne szpitala - remont sal chorych oraz dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych - szacuje się na co najmniej 5 mln złotych.

Akcję wsparcia Centralnego Szpitala Weteranów zainicjowali łódzcy senatorowie. Skierowali stosowne pisma do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Obrony Narodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH