Cennikowy zawrót głowy, czyli koszty leczenia czarno na białym

Prof. Henryk Wysocki, szef oddziału kardiologii Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zrobił eksperyment. Zaczął informować pacjentów, ile kosztowało ich leczenie.

- Chorzy robili wielkie oczy, byli zaskoczeni, niektórzy nie dowierzali, że chodzi o takie sumy. Bo to są rzeczywiście duże pieniądze - opowiada lekarz w Gazecie Wyborczej (23 maja). Profesor Wysocki chciał wprowadzić wręczanie symbolicznych rachunków jako zwyczaj na oddziale. Ale pomysł nie przeszedł - za dużo papierkowej roboty.

Warto wyjaśnić, że pomysł prof. Henryka Wysockiego doczeka się realizacji - i to nie w papierowej, lecz internetowej wersji. Chodzi o testowany właśnie przez NFZ Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP), który ma być udostępniony ubezpieczonym.

Wszystko w ZIP-ie
Po zalogowaniu się osoba ubezpieczona, która otrzyma własne hasło i login, uzyska dostęp do dokumentacji medycznej, jaka została wytworzona, gdy korzystała usług medycznych opłacanych przez NFZ. Znajdzie tam również ceny konkretnych świadczeń opłaconych przez NFZ ze składek zdrowotnych. Fundusz dysponuje danymi od 2004 r. i zamierza udostępnić je ubezpieczonym. 

- Chcemy w ten sposób umożliwić realizację prawa pacjenta do informacji, w szczególności o udzielonych świadczeniach opieki zdrowotnej oraz kwocie środków publicznych wydatkowanych na ich sfinansowanie - wyjaśnił nam Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

Poinformował również, że dodatkowo osoby ubezpieczone uzyskają dostęp do istotnych dla nich informacji, np. o programach profilaktycznych, leczeniu za granicą czy też zakontraktowanych przez NFZ placówkach.

- W dalszych etapach rozwoju ZIP osoby ubezpieczone będą miały możliwość oceny udzielonych im świadczeń. Powinno to znacząco wpłynąć na poprawę jakości leczenia oraz umożliwić bezproblemowe zgłaszanie nieprawidłowości, co będzie skutkować wszczęciem postępowania kontrolnego u świadczeniodawcy - zapowiedział rzecznik.

Ile to kosztuje
Przy okazji eksperymentu prof. Wysockiego Gazeta Wyborcza przedstawia wybrane pozycje z cennika NFZ. Oto kilka przykładowych cen: zaburzenia rytmu serca (w zależności od wieku i powikłań) od 988 do 11 856, omdlenie i zapaść - 1404 zł, nadciśnienie tętnicze od 1456 do 4160 zł, nagłe zatrzymanie krążenia - 2392 zł, zakrzepica żył głębokich - 2080 zł, zapalenia wsierdzia - 8996 zł, zaawansowana niewydolność krążenia - 4524 zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH